Lütfen ODMD Gladyatör için Tıklayınız > Lütfen Magma Tıklayınız >
Gladyatör 2016 Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

 

ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2016 Gladyatörleri

YEDİNCİ ODD GLADYATÖR ÖDÜLLERİ

REKABET DOLU BİR FİNALLE BELİRLENDİ
 Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) sektörel büyümeye ivme katmak amacıyla organize ettiği ODD Satış ve İletişim Ödülleri’nin yedincisi çekişmeli bir finale sahne oldu. 5 Ocak 2017 gecesi The Grand Tarabya Otel’de gerçekleşen geleneksel gecede toplam 19 dalda ödüller sahiplerini buldu. Ceyda Düvenci ile Kadir Çöpdemir’in sunuculuğunu gerçekleştirdiği geceye, Kadir Çöpdemir’in ekibiyle törene özel olarak hazırlanan eğlenceli filmler renk kattı.Otomotiv sektörünün en kapsamlı ve prestijli organizasyonu olan “ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2016 Gladyatörleri” çekişmeli bir ödül töreniyle seçildi. Bu yıl 7. kez düzenlenen gecede, yılın en başarılı marka ve çalışmaları ödüle layık görüldü. 5 Ocak 2017 gecesi The Grand Tarabya Otel’de gerçekleşen törene, ODD üye markaları, Otomotiv dünyasının temsilcileri, basın mensupları ve davetliler katıldı. Sektörün “En” lerinin belirlendiği Gladyatör Ödülleri Gecesi bu yıl da güçlü bir rekabete sahne oldu. Gecenin ana sponsoru Brisa/Bridgestone da ödül törenine sürpriz bir hediye ile heyecan kattı.“Otomotiv sektörü, ekonominin lokomotifi unvanını hak ediyor”

Gecede konuşma yapan ODD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, otomotiv sektörünün geleneksel organizasyonlarından biri haline gelen Gladyatör Ödülleri’nin yedincisini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek sektörün, ‘ekonominin lokomotifi’ unvanını nasıl hak ettiğine dikkat çekti ve şunları söyledi:

“2016 yılında yaratılan iç pazar, ana ve yan sanayinin başardığı üretim ve ihracat, bunların da ötesinde tüm sektörün ana oyuncuları ve bağlı sektörleriyle yarattığı bütünsel istihdam, otomotiv sektörünün ekonominin lokomotifi unvanının en büyük kanıtı. Sektör mütevazi adetlerden, 1 milyona yakın, artık sürdürülebilir diyebileceğimiz bir piyasa seviyesine ulaştı. Ülkemizin en fazla ihracat yapan sektörü konumunda ve Türkiye ihracatının yüzde 16’sını gerçekleştiriyor. Gayri safi yurt içi milli hasılaya yaklaşık yüzde 5 oranında katkıda bulunuyor. 2015 yılında gerçekleşen büyümenin neredeyse yarısı otomotiv sektöründen gelmişti. 2016’nın da benzer seviyede olacağını düşünüyorum. Sektörün 2016 yılı dış ticaret fazlası ise 2 milyar dolar civarında.”


 

 

“Zorlu bir yılı geride bıraktık”

Sadece sektör olarak değil ülke olarak zor zamanlardan geçildiğini söyleyen Mustafa Bayraktar konuşmasına şöyle devam etti:

“İçeride ve dışarıda yaşanan gelişmelerden en fazla etkilenen sektörlerin başında yer alıyoruz. 2016’da her ay farklı gelişmelerle karşı karşıya kaldık. Son çeyrekte gelen ÖTV artışı ise maalesef sektörde talebin yavaşlama eğiliminde olduğu bir zamanda, stok seviyelerininin en yüksek olduğu dönemde bizi yakaladı. 2017, tahminlerimize göre kolay bir yıl olmayacak ama ekonomimizin büyümeye devam edeceğine inanıyorum.“

Gece toplam 19 dalda ayrı rekabete sahne oldu

“Satış” ve “İletişim” kategorilerinde toplam 19 dalda ödül verildi.

İletişim Ödülleri kategorisinde halka açık kategorilerde adaylar, “Yılın TV Uygulaması”, “Yılın Gazete Uygulaması”, “Yılın Radyo Uygulaması”, “Yılın Dergi Uygulaması”, “Yılın Dijital ve Sosyal Medya Uygulaması” ve “Yılın Outdoor Uygulaması” www.oddgladyator.com sitesi üzerinden verilen 60 bin’i aşkın oy ile ilk 5 belirlendi.

Halk oylaması ile ilk beşe kalan projeler ve halk oylamasına açık olmayan “Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi”, “Yılın PR/Etkinlik Uygulaması” ve “Yılın Entegre İletişim Kampanyası” kategorilerinde yer alan tüm aday çalışmalar jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek, gecede canlı oylandı.

Bu ödüllerin yanı sıra gecede “Jüri Özel Ödülü” ve Vodafone tarafından belirlenen “Yılın En Dijital Markası” Ödülü de sahiplerini buldu.

“Satış Ödülleri” kategorisinde; “En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası”, “En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli”, “En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası”, “En Çok Satılan Otomobil Markası”, “En Çok Satılan Otomobil Modeli”, “En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası” ve “En Çok Satılan Marka (Otomobil+Hafif Ticari Araç)” kategorilerindeki birinciler, ODD veri tabanına işlenen yıllık satış adetleri sonuçlarına göre belirlendi.

En yüksek katılım TV Uygulaması kategorisinde oldu

ODD üyesi markaların iletişim kategorilerine katılımları çok yoğundu. En büyük ilgi 10 aday çalışma ile TV Uygulaması kategorisinde olurken, Entegre İletişim kategorisi de 9 çalışma ile ardından en çok başvuru alan kategori oldu.

Otomotiv basını ‘Yılın Basın Lansmanı’ ödülünü belirledi

“Yılın Basın Lansmanı” ödülünü her yıl olduğu gibi bu yıl da otomotiv basınının değerli temsilcileri belirledi. Basın mensupları, 2016 Yılı içerisinde Yılın Basın Lansmanı ödülünü almayı hak ettiğini düşündüğü marka/modelleri sistem üzerinden aday gösterdi. En çok oy alan aday, gecede ödülünü almaya hak kazandı.

Gecede tüm kategorilerde ödül alan firmalar, ödüllere paralel olarak hazırlanan ve ODD tarafından onaylanan logoların bir yıllık kullanım hakkına da sahip oldu.

Kadir Çöpdemir’in sokak röportajları geceye renk kattı

Ceyda Düvenci ile birlikte ödül törenini sunan Kadir Çöpdemir, ekibiyle birlikte hazırladığı sokak röportajlarıyla geceye renk katarken, izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Heyecanla beklenen pazar sonuçları gecede açıklandı

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından aylık olarak hazırlanan, otomotiv sektörünün yakından takip ettiği ve heyecanla beklediği 2016 otomotiv sektörü pazar rakamları da aynı gecede açıklandı. Buna göre 2016 yılında otomobil ve hafif ticari araç pazarı, bir önceki yıla göre yüzde 1,62 büyüyerek 983 bin 720 adetlik bir sonuçla tamamlandı. Bunun 756 bin 938 adedini (% 4.32 artışla) otomobil, 226 bin 782 adedini ise (%6.45 düşüşle) hafif ticari araç satışları oluşturdu. Henüz resmi olmamakla birlikte yaklaşık 25 bin adetlik ağır vasıta satışı da eklendiğinde toplam otomotiv pazarının yine 1 milyon adedi aştığı görülüyor.

Sektörün yol arkadaşları destek verdi

Türk otomotiv sektörünün temsilcilerini buluşturan ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2016 Gladyatörleri’nin bu yılki destekçileri arasında; Bridgestone, sahibinden.com, Castrol, BP, Vodafone, Koçfinans BASF, zipcar, TEB, Aksigorta ve GEFCO yer aldı.

Jüri üyeleri 2016’nın “en’lerini” belirledi

Gladyatör Ödülleri’nin yedinci yılında da Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Geçmiş Dönem Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Fügen Toksü başkanlığında, iletişim ve pazarlama alanında uzman akademisyenlerden oluşan tecrübeli jürinin profesyonel değerlendirmesiyle sonuçlar belirlendi.

Jüri Üyeleri:

 1. Fügen Toksü, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Geçmiş Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi
 2. Prof. Dr. Suat Gezgin, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı 
 3. Prof. Dr. İbrahim Kırcova, Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü Öğretim Üyesi 
 4. Dr. Cüneyt Evirgen, Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü 
 5. İsmail Hakkı Polat, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi 
 6. Ahmet Akın, Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi
 7. Emine Pura, Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı
 8. Zehra Öney, Mobil Pazarlama Derneği (MMA) Türkiye Onursal Başkanı
 9. Melda Barkın, Reklamcılık Vakfı Başkanı
 10. Neslihan Olcay, IAB Türkiye Başkan Yardımcısı
 11. Korhan Korel, Brisa Tüketici Ürünleri Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcısı
 12. Boğaç Göncü, sahibinden.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı
 13. Aslı Yetkin Karagül, Castrol Türkiye ve Hazar Bölgesi Pazarlama Müdürü
 14. Onur Gargılı, Vodafone Türkiye Kurumsal Pazarlama Direktörü
 15. Alp Refik, Google Türkiye Sektör Lideri


 

Ödül Alan Gladyatörlerimiz:

SATIŞ ÖDÜLLERİ

En Hızlı Büyüyen Hafif Ticari Araç Markası: Nissan
Ödülü Nissan Türkiye Satış Müdürü Orhan Seyman aldı. BASF Türk Kimya Sanayi CEO’su Buğra Kavuncu ödülü verdi.En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Modeli: Ford Tourneo Courier
Ödülü Ford Otosan Satış Direktörü Murat Erem aldı. KoçFinans Genel Müdürü Yeşim Pınar Kitapçı ödülü verdi.


En Çok Satılan Hafif Ticari Araç Markası: Ford
Ödülü Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı Özgür Yücetürk aldı. Castrol Türkiye, Orta Asya & Ukrayna Madeni Yağlar Satış Direktörü Kamuran Yazganoğlu ödülü verdi.


En Hızlı Büyüyen Otomobil Markası: Suzuki
Ödülü Suzuki Türkiye Genel Müdürü Ümit Karaslan aldı. Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir ödülü verdi.En Çok Satılan Otomobil Modeli: Fiat Egea
Ödülü Fiat İş Birimi Direktörü Altan Aytaç ve Fiat Satış Direktörü Mahmut Karacan aldı. BP Kurumsal İletişim Direktörü Murat Lecompte ödülü verdi.En Çok Satılan Otomobil Markası: Renault
Ödülü Mais Motorlu Araçlar Satış ve Şebeke Direktörü Barış Özkan aldı. sahibinden.com Genel Müdürü Burak Ertaş ödülü verdi.En Çok Satılan Otomobil ve Hafif Ticari Araç Markası: Volkswagen
Ödülü Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun ve Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven aldı. Brisa Genel Müdürü Yiğit Gürçay ödülü verdi.

 

 

 

İLETİŞİM ÖDÜLLERİ

Yılın Televizyon Uygulaması: Volkswagen ‘Benzersiz Özelliklerle Dolu Bir Aile’
“Volkswagen-Benzersiz Özelliklerle Dolu Bir Aile” ödülünü, Reklamcılık Vakfı Başkanı Melda Barkın ve Sabancı Üniversitesi Yönetici Geliştirme Birimi Direktörü Dr. Cüneyt Evirgen, Volkswagen Binek Araç Pazarlama Müdürü Çağrı Öztaş’a verdi. 


Yılın Gazete Uygulaması: Jeep ‘AVM’den Kaçış’
“Jeep AVM’dan Kaçış” ödülünü, Gefco Türkiye Genel Müdürü ve Orta Doğu Bölge Müdürü Denis Renard, Lancia, Jeep, Alfa Romeo Pazarlama Müdürü Burak Umur Çelik ve Lancia, Jeep, Alfa Romeo Pazarlama İletişim Uzmanı Nurtaç Somunkıran’a verdi.


Yılın Radyo Uygulaması: Ford ‘Otomatik Park Sistemi: Park Etmek Aya İnmeye Benzemesin’
“Otomatik Park Sistemi: Park Etmek Aya İnmeye Benzemesin” ödülünü Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, Ford Otosan Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun’a verdi. Yılın Dergi Uygulaması: Ford ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi: Gör(M)üyorum’
“Kör Nokta Uyarı Sistemi: Gör(M)üyorum” ödülünü IAB Türkiye Başkan Yardımcısı Neslihan Olcay ve Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Akın, Ford Otosan Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun’a verdi.


Yılın Dijital ve Sosyal Medya Uygulaması: Mercedes-Benz ‘Sprinter Yollara Destan’
“Sprinter Yollara Destan” ödülünü, Google Türkiye Ülke Direktörü Bülent Hiçsönmez, Mercedes Benz Hafif Ticari Araçlar Satış ve Pazarlama Grup Direktörü Tufan Akdeniz, Mercedes Benz Hafif Ticari Araçlar Pazarlama İletişim Uzmanı Serhat Yaka, Mercedes Benz Hafif Ticari Araçlar Dijital Pazarlama Uzmanı Burak Sıraç ve Vivaki Creative Direktörü Erhan Özkantarcı’ya verdi.

Yılın Outdoor Uygulaması: Porsche ‘Before Sunset’
“Porsche Before Sunset” ödülünü, Doğrudan Pazarlama İletişimcileri Derneği Geçmiş Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Emine Pura, Porsche Satış ve Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi’ye verdi.Yılın PR/Etkinlik Uygulaması: BMW ‘Yeni BMW 7 Serisi Kapalı Oda Etkinliği’
“Yeni BMW 7 Serisi Kapalı Oda Etkinliği” ödülünü, TEB Bireysel Bankacılık Satış Grup Direktörü Tuğbay Kumoğlu, Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Eşref Biryıldız’a verdi.Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi: Fiat “Engelsiz Hareket”
“Fiat Engelsiz Hareket” ödülünü, Yıldız Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kırcova, Fiat İş Geliştirme Yöneticisi Aslı Ör ve Fiat İş Geliştirme Uzmanı Ahu Mine Güran’a verdi.


Yılın Entegre İletişim Kampanyası: Nissan ‘Navara Lansman İletişimi’
“Navara Lansman İletişimi” ödülünü, Mobil Pazarlama Derneği Türkiye Onursal Başkanı Zehra Öney ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Üyesi İsmail Hakkı Polat, Nissan Türkiye Pazarlama Müdürü Emre Özocak’a verdi.


Yılın Basın Lansmanı: ‘Peugeot 3008’
“Peugeot 3008 Lansmanı” ödülünü, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Suat Gezgin, Peugeot Türkiye Pazarlama Basın ve Halkla İlişkiler Direktörü Mehmet Akın ve Peugeot Türkiye Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu İpek Kiraz’a verdi.


Yılın En Dijital Markası (Vodafone): KIA
Vodafone tarafından verilen “Yılın En Dijital Markası” ödülünü, Vodafone Türkiye Kurumsal İşbirimi İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksay, KIA Grup Direktörü Ayşe Tuncel’e verdi.Yılın Jüri Özel Ödülü: Toyota ‘C-HR Her Görüşte Aşk’
“Toyota C-HR” ödülünü Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Geçmiş Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Fügen Toksü, Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. Pazarlama Grup Müdürü Barış Erdim’e verdi.

 

 

 

 

                  

        

 

Bilgi için:

Zarakol İletişim Birkan Demir Çalışkan 0212 217 29 99 -0549 313 22 22

birkan@zarakol.com.tr

 

Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next