Turkcell’den Türkiye’de Bir İlk : Akıllı Otomobil Platformu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Turkcell’den Türkiye’de bir ilk: Akıllı Otomobil Platformu

Akıllı Otomobil Platformu, daha keyifli sürüş için Turkcell teknolojisini ve mobil iletişim altyapısını otomobil ile buluşturdu.

Turkcell, araca entegre internet bağlantısı sayesinde sürücü ile araç ekosisteminin iletişimde kalmasını sağlayan Türkiye’nin ilk Akıllı Otomobil Platformu’nu tanıttı. Aracı ve sürücüsünü dış dünyayla etkileşimde tutan sistem, sürüşü daha keyifli kılarken aynı zamanda araç içinde hayatı da kolaylaştırıyor. Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, ilk olarak farklı hedef kitlelere hitap eden Subaru ve Volvo marka otomobillerle sunuluyor.

M2M’de yine bir ilke imza atıyoruz”

Akıllı Otomobil Platformu’nun tanıtım toplantısında konuşan Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Turkcell’in M2M’de Türkiye lideri olduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Bugün Türkiye’deki her 3 M2M sim kartından yaklaşık 2’si Turkcell’li. Türkiye’de M2M’de (makineler arası iletişim) ilkleri gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. M2M konusundaki bilgi deneyimi ve tecrübemizi daima insana fayda sağlayacak ve hayatı kolaylaştıracak çözümlere dönüştürmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Akıllı Otomobil Platformu da otomotiv dünyasını değiştiren, sürücüleri eko sistemin bir parçası haline getiren bir teknoloji olma özelliğine sahip.”

“Türkiye için çok önemli bir vizyonu hayata geçirdik”

Akıllı Otomobil Platformu’nu tanıtan Turkcell Kurumsal Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş ise Akıllı Otomobil Platformu’nun mobil teknolojilerin geldiği son noktayı göstermesi açısından güzel bir örnek olduğu belirti. Kulabaş, “2 yıllık yoğun çalışma ve yatırımımızın ardından Türkiye’de bir ilk olan Akıllı Otomobil Platformu vizyonumuzu hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Çözüm ortaklarımızla geliştirdiğimiz platformdaki ilk markalarımız Subaru ve Volvo oldu. Böylelikle bu yeni teknolojiyi ilk deneyimleme ayrıcalığına da Subaru ve Volvo kullanıcıları sahip olabilecek. Modern hayatın getirdiği stres, sürücüler için hayatı her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Yoğun trafikte araç kullanmak, kimi zaman park etmek, adres bulmak, gerektiğinde çekici çağırmak ya da bakım zamanını planlamak zor olabiliyor. Geliştirdiğimiz platform sayesinde artık sürücüler ve diğer yolcular araç içinde geçirdikleri süreyi daha verimli kullanabilecek. Ayrıca bilgiye her an ulaşabilmenin avantajıyla daha konforlu ve keyifli bir yolculuk yapmış olacak” diye konuştu.

Akıllı Otomobil Platformu neler getiriyor?

  • Türkiye’de bir ilk olan yeni platform sayesinde araç içindeki bilgi-eğlence paneli internete bağlı hale gelerek çok daha zenginleşiyor. Araç,online trafik bilgisinden, en yakın otopark hizmetine, navigasyondan otomatik yol yardıma kadar birçok özel yeteneğe sahip oluyor.

  • Tüm Türkiye’de, trafik durum bilgisini kullanarak daha etkin navigasyon imkânı veren Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, en yakındaki otopark, eczane ve akaryakıt istasyonlarını tespit etmeyi ve kolayca ulaşmayı, tek tuşla aramayı sağlıyor.

  • Araç arızası ya da lastik patlaması durumunda, adres tarif etmeden yol yardımı çağrılabiliyor.

  • Platform içerisinde yer alan Garanti Bankası uygulaması üzerinden en yakın şube ve ATM’ler belirlenebiliyor, güncel piyasa bilgileri alınabiliyor.

  • Platform, haber ve eğlence servisleriyle yolda geçirilen zamanı hem sürücü hem de yolcular açısından daha verimli hale getiriyor.

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu’yla daha keyifli bir sürüş

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, araç içindeki “infotainment” (bilgi-eğlence) ekranının internete bağlı şekilde çalışmasına olanak tanırken mevcut internet ve sürüş deneyimini de artırıyor. Veri toplama, veri yönetimi ve raporlama-analiz olarak üç kolda çalışan sistem, bu yapısıyla pek çok farklı özelliği platform üzerinde hayata geçirebiliyor.

Otoparkın, eczanenin ve benzincinin yerini biliyor

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde, tüm Türkiye’de, trafik durum bilgisini kullanarak trafikte zaman kaybının önüne geçiyor. Araç içindeki ekrandan alternatif rotaları seçerek, zamanın yanında enerjiden de tasarruf etmek mümkün. Şehir hayatında sürücü açısından önemli sıkıntı yaratan park ihtiyacı, Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde kolaylıkla çözülüyor. Sistemde tüm Türkiye’de yalnızca otoparklar değil, eczane ve akaryakıt istasyonları da kayıtlı.

Plaka numarası ile adres tarifi

Turkcell’in akıllı platformu, otomobiller arası adres tarifini de destekliyor. Yolculuk esnasında bulmak ya da ulaşılmak istenen konum bilgisi, başka bir otomobile gönderilerek adres tarif etme sorunundan kolayca kurtulmak mümkün oluyor. Turkcell Akıllı Otomobil Platformu kullanan diğer aracın plakası girilerek araçlar arası lokasyon paylaşımı da yapılabiliyor.  

Garanti Bankası işbirliği ile en yakın şube ya da ATM aracın ekranında…

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu, Garanti Bankası uygulamasıyla beklentilerin de üzerine çıkan bir hizmet sunuyor. Platform üzerinden tüm Türkiye’de, bulunulan yere en yakın Garanti şubesini ya da ATM’yi tespit edip navigasyonla kolayca ulaşılabiliyor. Garanti Bankası işbirliği aynı zamanda aracın ekranından güncel piyasa verilerine anında erişimi de sağlıyor.

Tek tuşla yardım…

Turkcell Akıllı Otomobil Platformu sayesinde artık araç arızası ya da lastik patlaması durumunda tek tuşla yardım çağırmak mümkün. Yol yardımı gerektiğinde, ekran üzerindeki tuşa basarak yol yardım merkezi harekete geçirilebiliyor. Bu tuş aynı zamanda aracın konum bilgisini merkeze ilettiğinden bulunulan yeri tarif etmeye de gerek kalmıyor.

Yolcusunu düşünen otomobil

Turkcell’in Akıllı Otomobil Platformu, yolda geçirilen zamanı hem sürücü hem de yolcular açısından çok daha keyifli hale getiriyor. Aracında dilediği şarkıyı dilediği zaman dinlemek isteyenler, milyonlarca şarkının yer aldığı Fizy uygulamasıyla bu olanağa kavuşuyor. Ayrıca gün içinde çoğu kez saatler süren yolculuklar yapmak zorunda kalan sürücüler, hızlı gelişen haber gündeminden uzak kalmamak istiyorlar. Platform bu ihtiyaca da cevap vererek, gazetelerden güncel haber içeriklerini aracın ekranında görüntülüyor.

Platformun entegre edildiği araçlarda zamanı verimli kullanmak için birçok başka seçenek de  bulunuyor. “Infotainment” ekranı internete bağlı olduğundan gerektiğinde internetten istenen bilgiyi bulduktan sonra yola devam etmek ya da entegre uygulama üzerinden Facebook durumunu güncellemek ve tweet atmak mümkün oluyor.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next