Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Koray Öztopçu

GARANTİ BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü

OTOMOTİVDE DİJİTAL TÜKETİCİ FİNANSMAN ÜRÜNLERİ DAHA DA ÖNEMLİ HALE GELİYOR

DÜNYADA VE ÜLKEMİZDE OTOMOTİV SEKTÖRÜ BÜYÜRKEN, 2024’TE ŞİRKETLERİN HIZLI BÜYÜME İÇİN EN ÖNEMLİ ADIMLARI, DİJİTALLEŞME VE NAKİT DÖNGÜSÜNÜ TÜKETİCİ FİNANSMANI ÜRÜNLERİYLE YÖNETMEK ÜZERİNE OLACAK. BU KAPSAMDA DEĞİŞEN EKONOMİK KOŞULLARDA DİJİTAL FİNANSMAN ÜRÜNLERİNE HIZLI GEÇEREK, SATIŞLARI DAHA İYİ TEMİNAT YAPISINA NASIL ULAŞTIRIRIZ SORUSUNUN YANITINI DEĞERLENDİRDİM.

ODMD Dergi 2024 Ocak sayısında, satışta önemli bir dönüşüm: Çevrim içi satın alma ve finansman konusunu işlemiştik. 2024’te tüketici deneyiminin ve satış modelinin tamamen değiştiğinin, tüketicinin finans imkânlarını da satış kararını verdiği anda değerlendirip, taşıt kredisini kullanabildiği bir yolculuğun artık üreticilerin tamamının gündeminde olduğunu vurgulamış; bireysel ve tüzel taşıt alımında finansmanın da dijitalleşmesi gerektiğinin altını çizmiştik. Artan elektrikli araç satışlarına da uyumlu bir şekilde, satışı noktasında krediyi de kullanarak satışı tamamlamanın müşteri memnuniyetine etkisine değinmiştik. Bu yazımızda da değişen ekonomik koşullarda dijital finansman ürünlerine hızlı geçerek, satışları daha iyi teminat yapısına nasıl ulaştırırız onu vurgulamaya çalışacağız.

DİSTRİBÜTÖR BAZLI FİNANSMAN ÜRÜNLERİNDE DİJİTALLEŞME VE TEMİNAT YAPISINI GÜÇLENDİRME

Distribütör Bazlı Stok Finansmanı

Bu finansman, sıfır araçların ana teminat olarak kabul edilerek otomotiv distribütörlerinin bayilerine tesis edilecek limitler kapsamında distribütör firmanın bayilerinden alacaklarını garanti altına alması ve tüm tahsilatın tek banka üzerinden gerçekleştirilerek tüm bayilere eşit ve daha uygun şartlarda bir finansman yaratılması anlamına geliyor.

0 km araçların finanse edilmesini sağlayan bu ürün TL krediyle kullanılabiliyor. Erken kapama opsiyonlu spot kredidir dolayısıyla vadesinden önce kapatılabilirken, maksimum vade 180 gündür. Kredi vadesi boyunca faiz oranı değişmez ve müşteri bazında özel fiyatlama yapılabilir.

Sıfır araçların teminat olarak kabul edilmesi ve kredinin kapanmasına istinaden araç satışının gerçekleştirilebilmesiyle ürün bazlı finansman sağlayan bu üründe distribütöre peşin veya vadesinde tahsilat imkânı sağlayarak nakit akışını düzenler. İnternet bankacılığı üzerinden tümüyle web tabanlı kolay kullanım imkânıyla, sıfır araçlar teminat olarak kabul edilerek bayiye daha uygun faizli finansman olanağı ve limit avantajı sunar.

Doğrudan Tahsilat Sistemi (DTS)

Otomotiv distribütörlerinin bayilerine yaptığı satışlar karşılığında oluşan vadeli alacaklarını, fatura vadesinde otomatik olarak tahsil etmesini sağlayan diğer tahsilat sistemidir.

Vadede tahsilat garantisi sağlayan bu ürün, nakit akışını düzene sokarak geciken tahsilattan kaynaklanan kaybı önler. Manuel tahsilattan kaynaklanan operasyonel iş yükünü ve riskleri ortadan kaldırır. Klasik tahsilat enstrümanlarından (çek, senet, havale ve EFT) kaynaklanan operasyonel ve finansal yükü azaltır. Otomatik muhasebe entegrasyonu sağlar ve ayrıca limit dahilinde gayri kabili rücu iskonto olanağı yaratır. İnternet bankacılığı üzerinden görüntüleme imkânıyla fatura takibini kolaylaşır.

Takas Finansmanı Ürünü

Bayilerin stoklarına aldıkları ikinci el araçların finansmanı için düşük maliyetli kullanabilen bir kredi ürünüdür. Yetkili bayilerle kredibilitesi uygun bulunan, limit tesis edilebilecek ikinci el araç alım satım işi yapan firmalar tarafından da kullanılabilir. Takas Finansmanı ürününde distribütör (ana firma) yoktur.

Kasko değerinin en fazla yüzde 75’ine kadar, banka tarafından belirlenen maksimum kredi tutarı kadar, 95 gün vadeli kullanılabilir. Beş yaşını doldurmamış ikinci el hafif ticari ve binek araçları kapsama alan bu üründe aynı araç için sadece bir kez kredi kullanılabilir. Krediyi kullanabilmek için aracın mutlaka bayi üzerinde olması gerekir. Ruhsat yerine Geçici Araç Tescil Belgesi var ise, söz konusu belgenin geçerlilik süresi dolduğunda (satış işlemlerinin tamamlanmasının üzerinden 30 gün geçmişse) trafik sigortası priminin ödenmiş olması gerekir.

Kapalı devre yapısıyla güvenli bir kredilendirme süreci sağlarken, bu sayede ilave kredi limitine imkân verir. Bayi; taşıt kredisi adedine endeksli olarak esnek fiyatlama seçeneklerinden faydalanır. Tüm işlemler internet bankacılığından kolaylıkla gerçekleştirilir. Hafta sonları da kredi kullanımı sunan bu üründe, araç için ödenen finansman gideri araç fiyatına eklenerek maliyet yönetimi yapılabilir.

DİJİTAL TÜKETİCİ FİNANSMANI ÜRÜNLERİ İŞLETME SERMAYESİNİ DE KUVVETLENDİRİYOR

Dünyada ve ülkemizde otomotiv sektörü büyürken, 2024’te şirketlerin hızlı büyüme için en önemli adımları dijitalleşme ve nakit döngüsünü tüketici finansmanı ürünleriyle yönetmek üzerine olacak. Satışların tahsilatında yaşanan zorluklara bağlı olarak operasyonel yüklerin giderilmesi, harcanan bu eforun satışa kaydırılmasının önemi artıyor. Otomotiv sektöründe nakit döngüsü yönetimi distribütörlerin alacak ve ödemelerini dijital tüketici finansmanı ürünleriyle yönetmesi, bir başka ifadeyle, işletme sermayesini yönetmesi daha da önemli olacak. Büyüyen pazar kadar satışın zorlaştığı dönemlerde genel bir sorun olarak karşımıza çıkan sermaye yetersizliği, işletme sermayesinin bu ürünlerle dijital olarak yönetilebilmesi halinde önemli ölçüde ortadan kalkacak.

Dünyada ve ülkemizde otomotiv sektörü büyürken, 2024’te şirketlerin hızlı büyüme için en önemli adımları dijitalleşme ve nakit döngüsünü tüketici finansmanı ürünleriyle yönetmek üzerine olacak. Satışların tahsilatında yaşanan zorluklara bağlı olarak operasyonel yüklerin giderilmesi, harcanan bu eforun satışa kaydırılmasının önemiNİ artıyor. Otomotiv sektöründe nakit döngüsü yönetimi distribütörlerin alacak ve ödemelerini dijital tüketici finansmanı ürünleriyle yönetmesi, bir başka ifadeyle, işletme sermayesini yönetmesi daha da önemli olacak.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next