Lütfen ODMD Gladyatör için Tıklayınız > Lütfen Magma Tıklayınız >
Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Koray Öztopçu

GARANTİ BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü

2024: OTOMOTİVDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM YILI

OTOMOBİL ENDÜSTRİSİNDEKİ EKOSİSTEM DÖNÜŞÜMÜ, ELEKTRİKLİ ARAÇLARLA DEVAM EDERKEN, ŞİRKETLERİN ÜRETİME YENİ TEKNOLOJİLER EKLEMENİN YOLLARINI BULMASINI VE RAKİPLERİNİN NE YAPTIĞINI ANALİZ ETMESİNİ ÇOK DAHA KOLAY HALE GETİRİYOR. GÜNÜMÜZDE OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE, ÜRETİMDEN TÜKETİCİYE, ULAŞIMA KADAR TÜM SÜREÇLER HIZLA DEĞİŞİRKEN, YENİ BİLGİYE DEĞİL ÜZERİNDE DÜŞÜNMEK İÇİN YENİ YÖNTEMLERE İHTİYAÇ OLUŞUYOR.

Otomotiv sektöründe dönüşümün ilk adımı montaj bandıydı

Otomotiv üretiminde değişimin simgesi yarım yüzyıl önce Henry Ford’un ortaya koyduğu yürüyen montaj bandıydı. Sanayi devriminin başlangıcı olarak, 1765 yılında James Watt’ın suyun buhar gücünden yararlanarak makineyi çalıştırması alınır. Bilimdeki ilerlemeler 18. yüzyılda endüstrinin gelişmesine yol açtı. Kütlesel üretim kavramını ise 1908’de Henri Ford’un seri şekilde otomobil üretmesi ortaya koydu.

Montaj bandı ile bilgi çağında radikal bir yapılanmaya gidildiğini, ekosistemlerin üretim, yönetim ve işlevsel olarak şekil değiştirdiğini gördük. Günümüzde ise üretim süreci ve tedarik zinciri de değişime uğrayarak, 90’lı yıllarındaki üretimdeki yüzde 25’i otomasyon,  yüzde 75’e kadar yükseldi.

Otomobil alırken internete başvuruyoruz

2000’li yıllarda çok az kişi internetten araba satın almayı tercih ederken dijital trendler ve tercihler de değişiyor. Artık tüketiciler, otomobil almak için çeşitli çevrim içi platformlarda kapsamlı araştırmalar yapıyor. Otomobil tercih araştırması yapan tüketicilerin yüzde 64’ü, otomobil satın alma konusunda internetten bilgi almayı, yüzde 73’ü satın alma, kiralama veya finansman koşullarını tamamen çevrim içi olarak müzakere etmeyi tercih ediyor.

Satışta önemli bir dönüşüm:

Çevrim İçi Satın Alma ve Finansman

İngiltere’de 2 bin kişinin katıldığı bir ankette, tüketicilerin 431’inin bir yıl içinde araba satın aldığı ve üçte ikisinin bunu ilk kez çevrim içi satın alma yöntemiyle yaptığı ortaya çıktı.

Çevrim içi satın almanın tüketici açısından önemli noktası, mevcut seçenekleri değerlendirmek ve bulundukları yerden arama yapmanın rahatlığı... Tüketici olarak internete göz atıyor, arabanızı buluyor, çevrim içi dizayn ediyor, çevrim içi taşıt kredisine başvuruyor ve beğendiğiniz otomobili satın alıyor, ardından aracın kapınıza teslim edilmesini ya da bayi üzerinden teslim almayı bekliyorsunuz. Tüketici deneyiminin ve satış modelinin tamamen değiştiği, tüketicinin finans imkânlarını da satış kararını verdiği anda değerlendirip, taşıt kredisini kullanabildiği bir yolculuk artık üreticilerin tamamının gündeminde.

Otomotivde nesnelerin interneti ve geleceği

Günümüzün arabaları halihazırda aşama aşama otonom sürüşe doğru yol alıyor. Akıllı telefonlara bağlanabildikleri, acil yol yardımı sunabildikleri, gerçek zamanlı trafik uyarılarını kaydedebildikleri bir evrim söz konusu. Otomobil endüstrisi, sürücüsüz otomobil endüstrisine geçiş için bir devrimin eşiğinde... Bunun arkasındaki itici güç ise hızla gelişen teknoloji olan Nesnelerin İnterneti (IoT)’dir. IoT dünyayı dönüştürecek, otomobil endüstrisi de IoT’ye büyük bir ivme kazandıracak.

Sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için daha fazla çabaya ihtiyaç var

Elektrikli araç satışlarının 2023 yılında küresel otomobil pazarında yüzde 18’lik paya ulaşması bekleniyor. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’na göre elektrikli araçlar 2030 yılına kadar dünya petrol talebinin günde beş milyon varilini silmesini bekliyor. IEA, elektrikli araç satışlarının 2035 yılında 51,6 milyona ulaşmasını bekliyor. 2024 yılında otomotiv endüstrisi açısından bakıldığında, küresel olarak katı emisyon düzenlemelerine geçişin daha da güçlenmesi ve ülkeleri araçlardan kaynaklananlar da dahil olmak üzere sera gazı emisyonlarında daha fazla azalmaya teşvik etmesi bekleniyor. Bunun, elektrikli araçların ‘benimsenmesine yönelik ülkelerin desteğinin ve teşviklerinin artmasına, etkili karbonsuzlaştırmaya yönelik ek politikalara, alternatif yakıtlar ve teknolojilere yönelik desteğe yol açması bekleniyor.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next