Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve IICEC Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Dünya endüstrisi temiz enerji ile üretim dönemine girdi

SABANCI ÜNİVERSİTESİ İSTANBUL ULUSLARARASI ENERJİ VE İKLİM MERKEZİ (IICEC) TARAFINDAN DEPREMZEDE ÖĞRENCİLERE DESTEK AMACIYLA DÜZENLENEN ETKİNLİKTE KONUŞAN ULUSLARARASI ENERJİ AJANSI (IEA) BAŞKANI VE IICEC ONURSAL BAŞKANI DR. FATİH BİROL, ENERJİ GÜNDEMİNE DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

DR. FATİH BİROL

ULUSLARARASI ENERJİ AJANSI (IEA) BAŞKANI

VE IICEC ONURSAL BAŞKANI

Yaşanan deprem felaketi esnasında yurt dışında olduğu için biçare hissettiğini vurgulayarak konuşmasına başlayan Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve IICEC Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, “İlk etapta enerji sektörüne çağrıda bulundum. Çağrıma küresel petrol şirketlerinden, Lübnan’daki yerel bir ısıtıcı üreticisine kadar birçok olumlu yanıt geldi. IICEC bünyesinde de katkılar yapıldı. Güler Sabancı ile, “daha başka ne yapabiliriz, nasıl yardımcı olabilirim?” diye konuşmamız neticesinde de bu anlamlı buluşma organize edildi. Bu uğurda gece gündüz çalışan arkadaşlarıma ve destek sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Çin, temiz enerji teknolojileri üretimine öncülük ediyor

Konuşmasının devamında dünyadaki enerji gündeminden öne çıkan gelişmelere değinen Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve IICEC Onursal Başkanı Dr. Fatih Birol, dünya endüstrisinin temiz enerji ile üretim dönemine girdiğini belirtti. Konuşmasında 24 Şubat itibarıyla enerji ihracatı azalan, askeri ve sübvansiyon harcamaları artan Rusya’nın bütçe açığının üç katına ulaştığına dikkat çeken Dr. Fatih Birol, Avrupa’nın ise bu önemli enerji krizini başarı ile yönettiğini vurguladı.

Temiz enerji teknolojilerinin üretimini Çin’in adeta tek başına domine ettiğini aktaran Dr. Fatih Birol, Amerika’nın 2022 yılında çıkardığı ve temiz enerji teknolojileri sanayisini güçlendirmeye yönelik kanunu hatırlattı. AB’de de 16 Mart’ta benzer bir kanun önerisi sunulduğunu açıklayan IEA Başkanı Birol, bu gelişmenin Türkiye için çok kritik öneme sahip olduğunu ve bir an önce güçlü bir şekilde dâhil olunması gerektiğinin altını çizdi.

Rusya, petrol ve doğal gaz gelirlerinde yüzde 60’a varan düşüş yaşadı.

Rusya – Ukrayna ile birlikte enerji konusu dünyada nasıl gelişti? Nasıl reaksiyonlar gelişti? başlıklarını, Türkiye ekonomisi için çok önemli olan Rusya ve Avrupa açısından değerlendiren Dr. Fatih Birol, konuşmasına şöyle devam etti:

Rusya ekonomisi, bütçesi büyük bir oranda enerjiden, özellikle de petrol ve doğal gaz satışından gelen gelirlere bağlı. Rusya, 24 Şubat’a kadar dünyanın bir numaralı enerji ihracatçısıydı. Petrolde, doğal gazda bir numaralı ihracatçı, kömür piyasalarında çok büyük bir oyuncu. Bugün ise Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirlerinde yüzde 60’a varan bir düşüş oldu. Uygulanan ambargoların olumsuz etkilerinin yanı sıra askeri harcamalarında ve sübvansiyonlar harcamalarında da artış oldu. Yani Rusya bütçesinde çok önemli üç farklı yük söz konusu. Dolayısıyla Rusya’nın bütçe açığı da şu anda üç misli artmış durumda.

“Avrupa enerji krizini başarı ile yönetiyor”

Avrupa ekonomisi, on yıllardır Rusya’dan gelen ucuz enerjiye bağımlı bir modeli benimsedi. 24 Şubat 2022 itibari ile Avrupa ülkeleri, Amerika, Avustralya ve başka ülkeler de, başta alınan enerjiyi minimuma indirmek olmak üzere Rusya’ya karşı çeşitli tedbirler aldı, ambargolar uyguladı. Böyle olunca, “Avrupa’da bu kış evlerde ısınma olmayacak”, “Avrupa ekonomisi çökecek” ve “Avrupa çok fazla fosil yakıt kullanıp emisyonlarını arttıracak” gibi beklentiler konuşuluyordu. Oysa bir yıllık karnelerine baktığımızda Avrupa’da durum hiç de öyle kötü değil. Enerjide kesinti yaşanmadı. Ilıman geçen kışın etkisi ile evler ısındı. Avrupa büyük bir resesyona da girmedi. Avrupa, lisans prosedürlerini hızlandırarak yenilenebilir enerjide sıçrama kaydetti. Güneş ve rüzgar enerjisi yüzde 41 arttı, ısı pompasında yüzde 40, elektrikli araçlarda da yüzde 15 artış kaydettiler. Emisyon ise beklentilerin aksine artmak yerine yüzde 2,5 azaldı. Enerji gibi kolay olmayan, çok ağır yürüyen, zor gelişen bir sektörde bunu başardılar.

“Dünyadaki bataryaların yüzde 75’i Çin’de üretiliyor”

Dünya endüstrisi yeni bir döneme; temiz enerji ile üretim dönemine giriyor. Bataryalar, GES, RES, elektrikli arabalar konusunda ülkeler arası muazzam bir rekabet var. Petrol ve doğal gazda birkaç ülkeye bağımlı olan dünya, ileride temiz enerji konusunda da belli başlı ülkelere mi bağımlı olacak? En önemli soru bu. Bu alarm zili, Avrupa’dan Amerika’ya kadar çaldı. Çünkü temiz enerjide, bataryalar, solar güneş panelleri, rüzgar gülleri gibi kritik malzemelerin hangi ülkelerde üretildiğine baktığınızda, Çin’in payının muazzam olduğunu görüyoruz. Yüzde 50’nin üzerinde paya sahip ve adeta tek başına domine etmiş durumda. Örneğin dünyadaki bataryaların yüzde 75’i Çin’de üretiliyor. Çin yüzde 75, dünyadaki diğer tüm üreticiler ise yüzde 25. Rüzgârda da öyle, güneşte muazzam. Hidrojende kullanılan ekipman üretiminde de yine son derece büyükler. Çünkü Çin herkesten önce başladı.

“Amerika temiz enerji teknolojisi sanayisini yaratmak istiyor”

Amerika’da geçtiğimiz yaz çıkan son derece önemli bir kanun, temiz enerji teknolojilerine şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir sübvansiyon veriyor. Örneğin Amerika’da bir batarya fabrikası açarsanız, hükümet size vergi indirimleri, muafiyetler gibi büyük bir sübvansiyon veriyor. Öte yandan temiz enerji kurulumunda ise her teknoloji için yapacağınız üretimin belli bir yüzdesinin yerlilik payı taşıması gerekiyor. Özetle Amerika kendi temiz enerji teknolojisi sanayisini yaratmak istiyor. Bu konuda Çin ile yarışmak için çok önemli bir karar aldı. Bu, birçok sanayi denklemini ve ticaret akışını değiştirecek bir gelişme olarak herkesi sarstı.

“AB’nin temiz enerji sanayi hedefi Türkiye için de çok kritik”

Bir diğer önemli gelişme de Avrupa’da yaşandı. 16 Mart’ta Avrupa Birliği Başkanı bir kanun önerisi sundu; Sıfır Emisyon Sanayi Kanunu. Aynı Amerika’ya benzer bir kanun. Temiz enerji sanayisine inanılmaz teşvikler verecek ve aynı Amerika gibi bu yerellik payı şartını koştu. Bu, Türkiye sanayisi, ülke ekonomisi için son derece önemli ve kritik bir gelişme. Bu yerlilik payının biraz esnetilerek AB ile serbest ticaret anlaşması yapan ülkelere de genişletilebilmesi halinde ekonomide bir sıçrama, sanayide önemli bir gelişim yaratabilir. Ülkemizin bu konuyu çok ciddi ele alması lazım.

Bizim enerjide kullandığımız sihirli bir kelime var; çeşitlendirme. Örneğin Çin’de güneş enerjisi ekipmanları tek bir eyaletteki çok büyük iki fabrikada üretiliyor. Bu fabrikalardan biri dahi yangın gibi benzeri bir sorunla devre dışı kalsa, bu alanda tüm dünyadaki arz zinciri sarsıntıya uğrayacak. Çeşitlendirme olması için başka ülkelerin de bunu yapması lazım. O nedenle Amerika ve Avrupa harekete geçti, temiz enerjiye doğru giden dünyada bu alanda pay sahibi olmaya çalışıyorlar.

Ülkemiz açısından “Türkiye, acaba bu arz zinciri boyunca çeşitli temiz enerji teknolojilerinin hangisinde nasıl rol alabilir?” diye düşünmemiz ve ona uygun ekonomik politikalar geliştirmemiz, “kendimizi nasıl konuşlandıracağımız” çok önemli. Deprem, seçimler söz konusu ancak Avrupa’daki tartışmalara bir an önce müdahil olmamız, bu çok önemli treni kaçırmamamız gerekiyor.

Buluşmada, “Geleceğe Söz Ver” burs programı adına Lara Mercan, Dr. Fatih Birol’a katkılarından dolayı plaket vererek, teşekkür etti.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next