Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Sürdürülebilirlik ve mobilite kavramları, otomotiv sektöründe en çok bahsedilen konular arasında yer alıyor”

Garanti BBVA olarak, 16 yılı aşkın süredir iklim kriziyle mücadele ve kapsayıcı büyümeye odaklanarak sürdürülebilir kalkınma yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilirlik odaklı birçok farklı ürünümüz bulunuyor.

KORAY ÖZTOPÇU

GARANTİ BBVA

Tüketici Finansmanı Direktörü

Son yıllarda otomotiv sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Otomotiv ve ulaşım sektörü dijitalleşmeyle birlikte önemli bir değişim ve dönüşümden geçiyor. Otonom araç teknolojileri dünyada her geçen gün önem kazanıyor. Teknoloji şirketlerinin sektöre dahil olması ve inovasyon hızının artmasıyla birlikte otomotiv sektöründeki dijital dönüşüm hızlanıyor. Fosil yakıta endeksli otomotiv sektörü çevresel risklere karşı, yakıt verimliliği ve çevreci özellikleriyle öne çıkan hibrit ve elektrikli modellerin üretimi ile satışına daha fazla odaklanıyor. Aynı zamanda otomotiv sektöründeki inovatif akıllı mobilite alternatifleri ve bağlantılı araç özellikleri sunan yeni Pazar oyuncuları, üretici firmaları hızla gelişen rekabet ortamına ayak uydurmaya zorluyor. Elektrikli mobilite, paylaşımlı araç hizmeti sunan mobil uygulamalar, drone ile sağlanan ürün tedariği gibi yeni iş modelleri geliştirilirken, geleneksel üretim devleri de ağ bağlantılı araç modeline uyum sağlamaya çalışıyor.

Doğal olarak sürdürülebilirlik ve mobilite kavramları otomotiv sektöründe en çok bahsedilen konular arasında yer alıyor.

Sürdürülebilirlik kapsamında yeşil araçlarla ilgili sektördeki gelişmelere bakıldığında, 2022 yılında 64 bin 387 adet hibrit ve 7 bin 733 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştiği görülüyor. Her geçen yıl çevreci, sürdürülebilirliğe destek sunan ürünlere ilgi artıyor. Özellikle otomobil tarafında birçok üretici elektrikli ve veya hibrit araçlarda yeni modelleri piyasaya sürüyor.

Garanti BBVA olarak, 16 yılı aşkın süredir iklim kriziyle mücadele ve kapsayıcı büyümeye odaklanarak sürdürülebilir kalkınma yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda sürdürülebilirlik odaklı birçok farklı ürünümüz bulunuyor. Tüketiciler ve şirketlerin taşıt satın alırken veya kiralarken tercihlerini çevreci modellerden yana kullanabilmesi için 2017 yılında bireysel müşterilerimiz için çevreci taşıt kredisi ürününü geliştirdik. 2021’de de “Kurumsal Yeşil Taşıt Kredisi” ürünüyle bu imkânı tüm kurumsal firmaların, filo kiralama ve araç finansman şirketlerinin kullanımına sunduk. Türkiye’de bir ilk olan Kurumsal Yeşil Taşıt Kredisi’yle, şirketlerin düşük faiz avantajıyla daha verimli hibrit ve elektrikli araçlara geçişine liderlik ederken, filolarını çevreci taşıtlarla yenilenmelerini sağlayıp dünyanın geleceğine katkı sağlıyoruz. Bankamız da bin 580 aracın 909 adedini hibrit araca çevirdi.

Mobilite ve otomotiv sektörüne özel ürünlerimiz

Ayrıca elektrikli araçlarla oluşan ekosistemin gelişimini hızlandırmak, elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonlarının kurulması ve elektrikli araç şarj istasyonu finansmanı için bireysel müşterilerimize alışveriş kredisi veriyoruz. Bu şekilde şarj cihazlarının sitelere ve müstakil evlere kurulması, bunun alımına yönelik tüketicinin finansmanına e-şarj istasyonu kurmak isteyen bireysel müşterilerimize 3 ila 36 ay vadeyle 200 bin TL’ye kadar kullanılacak alışveriş kredisini anlaşmalı firma bayileri aracılığıyla sunuyoruz. Kredi yoluyla yapılan alımlarda sitelere, apartmanlara ve müstakil konutlara kurulum yapılabiliyor. Son dönemde artan çatı GES’leri aracılığıyla elektrikli araç şarj imkânlarını çeşitlendirmek amacıyla da yeni bir ürün geliştirdik. Hem aracını güneş enerjisinden şarj etmek hem de enerjisini sürdürülebilir kaynaklardan sağlamak isteyen müşterilerimize, anlaşmalı firmalar aracılığıyla, 3 ila 36 ay vadeyle 500 bin TL’ye kadar kullanılacak çatı GES alışveriş kredisi sunuyoruz.

Günümüzde mobilite tüketicinin en önemli odağı olmaya devam ediyor. Buna bağlı olarak, zaman, hız, ulaşılabilirlik ve ihtiyacı giderebilme noktasında ürün finansmanı tercihlerinde yeni ihtiyaçların doğduğunu görüyoruz. Dijital çağ ile tüketiciler, mobilite anlamında farklı ulaşım şekillerini tercih ederken, sürdürülebilir tüketici finansmanı, çevreci krediler, alım noktasında alışveriş kredileri öne çıkıyor. Kredilere ulaşmadaki kolaylık ve farklı ödeme seçenekleri kullanıcıların istedikleri araçlara ulaşmasına imkân sağlıyor. 2025 yılında Avrupa’da satılan her iki bisikletten birinin elektrikli olması beklenirken, Türkiye’de de elektrikli bisiklet kullanım oranının her yıl yüzde 20 artması öngörülüyor. Bu nedenle elektrikli bisiklet sahibi olmak isteyen müşterilerimize hem kişisel kullanım rahatlığı sunan hem de çevreci taşıt özelliği olan elektrikli bisiklet ürünlerine özel alışveriş kredisi sağlıyoruz.

Mobiliteyi farklı desteklemek, 2053 karbon nötr hedefimize doğru ilerlemek için çevreci elektrikli bisiklet kredi ürünümüzü 2021 yılında kullanıma sunduk. 2022 yılında da elektrikli motosikletler için çevreci motosiklet kredimizi daha uygun faizlerle sunarken, belirli marka ve model motosikletler için araç rehni ile kasko zorunluluğu olmadan 21 marka ve 88 bayide motosiklet kredisi kullandırıyoruz.

Düşük karbon ayak izi, enerji verimliliği ve yeşil ulaşım temalarını benimseyen hem kişisel kullanım rahatlığı sunan hem de çevreci taşıt özelliği olan elektrikli bisiklet ürünlerine özel alışveriş kredisi ürünümüz bulunuyor. Son dönemde doğayla iç içe tatil yapmak tüketicilerin karavan alımına yönelmesi üzerine moto karavan alımlarını desteklemek için karavan taşıt kredisi ile römork tipi karavanlar için karavan alışveriş kredisini de müşterilerimizin kullanımına sunduk.

Garanti BBVA Tüketici Finansmanı ekibimiz de sektör bütününde farklı ihtiyaçlara çözümler sunma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Uzman kadrosuyla teknik bilgi birikimi ve çözüm odaklı yaklaşımıyla müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını en hızlı ve en doğru şekilde karşılıyor. Müşteri deneyiminde ayrışabilmek için, ürün sunmanın ötesinde, müşterilerimize akıllı, doğru ve kişiye özel finansal tavsiyeler sunmanın gerekliliğine inanıyoruz. Bu kapsamda Bayiden Anında Kredi (BAK) Sistemi’miz, bayilerin araç satışlarında minimum operasyonel iş yüküyle hızlı ve otomatize bir kredi süreci deneyimi sunarak sektörde fark yaratıyor. BAK Sistemi ile hem otomobil hem de motosiklet için 0 km ve ikinci el taşıt kredileri finansmanında bayilere önemli bir katkı sağlıyoruz. Bu sistem için özel oluşturduğumuz ve lokal olarak konumlu saha bölge yöneticilerimiz, merkezi satış destek ekiplerimiz ile bayilere hizmet veriyoruz. Ayrıca BAK Sistemi ile taşıt kredisi kullanan müşterilerimize, kasko ve hayat sigortası ürünlerimizi de sunuyoruz. Müşterilerimiz tüm işlemleri tek seferde, tek noktada çok hızlı bir şekilde tamamlamanın ve taksitli ödemenin konforunu yaşıyor. Müşterilerimiz BAK Sistemi sayesinde Garanti BBVA şubelerine gitmeye gerek kalmadan maksimum 30 dakikada para transferi dahil kredi kullanabiliyor. BAK ile hizmet verdiğimiz toplam bayi sayısı 800’e ulaşırken bu hizmet modelimizin sonucu olarak, 2022 sonunda yüzde 17,67 olan pazar payımızla bankalar arasındaki önemli payımızı korumaya devam ediyoruz. Distribütör ve bayilerin finansman ihtiyaçlarına yönelik ise; Stok Finansmanı, Takas Finansmanı ve Doğrudan Tahsilat Sistemi ürünleriyle bayilerin stoklarına aldıkları 0 km ve ikinci el araçları, yedek parça stokunu sektörel yapıya uygun çözümlerle düşük maliyetli finanse etme imkânı sunuyoruz. Önümüzdeki dönemde dijitalleşmeyle beraber, kredi süreçlerini de tamamen dijital ortamlarda gerçekleştirerek, müşteri deneyimini online olarak sunmayı hedefliyoruz.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next