Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

ELEKTRİKLİ BAĞLANTILI ARAÇLAR VE SÜRDÜRÜLEBİLİR TÜKETİCİ FİNANSMANI

KORAY ÖZTOPÇU

GARANTİ BBVA

Tüketici Finansmanı Direktörü

Otomotiv sektöründe elektrikli araçlar ve pandemi sonrası dijitalleşme ile finans sektöründe de, sürdürülebilir tüketici finansmanı ve elektrikli bağlantılı araç uygulama çalışmaları, araştırmaları yoğunlaşmaya başladı. Önümüzdeki yıllarda bağlantılı elektrikli araçlar, otomotiv sektöründeki paylaşımlı araçlar, mobilite ve otonom araçlarla birlikte oluşacak müşteri bağlılığı (loyalty) araç içinde banka ve finans uygulamalarını şekillendirecek.

Elektrikli bağlantılı araçların, yakın zamanda aracın uzaktan kablosuz iletişim ile araç üreticisi ve hizmet bağlayıcısı ile data paylaşımı yaparak; ağırlıklı güvenli sürüş imkanı yaratıp; gelecekte otonom diye adlandırdığımız sürücüsüz kullanıma imkan sağlaması bekleniyor.

Dünya’da bağlantılı araçların elektrikli araçların da gelişimi, kablosuz iletişim yatırım ve imkanlarının da artması ile 2021’de 59,7 milyar dolar iken, 2028 yılında 191,9 milyar dolara ulaşacağı düşünülüyor.

İngiltere, 2025 yılına kadar kendi kendini süren araçların yollarında kullanıma sunulması için yol haritasını belirledi ve 100 milyon pound’luk (119 milyon dolar) finansman planını açıkladı.

İngiltere’de bu ekosistem 42 milyar sterlin değerinde ve 38 bin yeni iş yaratabileceğini tahmin edildiği açıklandı. Ülkemizde de bu alanda önemli adımlar atılıyor. Yerli elektrikli aracımız kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli olarak tanımlanırken, ağa bağlı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar için ‘case’ kısaltması ile ‘kullanıcı odaklı-user-centric, akıllı-smart ve empatik-emphatic’ kelimelerini de ekleyerek ‘USE-CASE Mobility’ kavramı ile yakınlarda küresel rekabette güçlü olarak yollarda olacak.

Pandemi ile birlikte tüketicilerin mobilite ihtiyaçlarına paralel, araç alım taleplerinin ve sürdürülebilirlik bakış açılarının arttığını; kredi kullanım taleplerinin de satış noktasında hizmet almaya yöneldiğini görüyoruz. Finansal ödeme imkanlarını incelediğimizde de dijitalleşmenin etkisiyle mobil kredi taleplerinin daha da artması bekleniyor. Dijital servis kredilerinin, elektrikli şarj ödemelerinin araç üreticisi ve araç içinde finans uygulamalarının, bağlılık kapsamında şekillenmesi üzerine farklı düşünceler bulunuyor.

Özetle; elektrikli araçların hızlandırdığı yeni ekosistemde ana firma ve banka partner ortak çalışmalarının artması, araç satışı sonrasında ana firma müşteri iletişiminin de sağlanarak artması bekleniyor. Dijital uygulamaların gelişmesi, açık bankacılık diye adlandırdığımız online üzerinden banka müşterisi olma imkanının gelişmesi ve servis bankacılığı uygulamalarının ana firmanın son kullanıcıya ulaşma imkanını tanıması otomotiv ekosistemini önümüzdeki 5 yılda farklı şekillendirecek.

Oluşan bu müşteri bağlılığı, otomotiv sektörü ve bankaların partner birlikteliklerini artırırken, bu sürece elektrik şarj hizmeti veren firmaları da katarak; müşteri lehine ve onun tercihlerine, beğenilerine göre oluşan bir değer yapısına dönüşecek. Bu adımlar elektrikli bağlantılı araçlarda müşteri tercihlerine göre şekillendirilen finansal uygulama ve ödeme adımlarının oluşturulmasına imkan verecek. Elektrikli bağlantılı araçta bulunan uygulamada verdiğimiz siparişi aracımız içindeki uygulamadan ödeyebileceğimiz bir dünya çok uzak değil gibi görünüyor.

Garanti BBVA olarak, çevreci taşıt kredilerimizi bireysel ve tüzel olmak üzere otomotiv sektörümüzde partner olarak çalıştığımız 24 otomotiv markası ile 800’e yakın bayide BAK sistemiyle Garanti BBVA şubelerine gitmeye gerek kalmadan maksimum 30 dakikada para transferi dahil kredi kullanabilecek şekilde sunuyoruz. Ayrıca yakın zamanda elektrikli araçlarla oluşan ekosistemin gelişimini hızlandırmak, elektrikli araçlar için hızlı şarj istasyonlarının kurulması ve elektrikli araç şarj istasyonu finansmanı için e-şarj istasyonu kurmak isteyen bireysel müşterilerimize de 3 ila 36 ay vadeyle, 30 bin TL’ye kadar kullanılacak alışveriş kredisini, anlaşmalı firma bayileri aracılığıyla sunduk. Krediyle sitelere, apartmanlara ve müstakil konutlara kurulum yapılabiliyor. Böylece bireysel müşterilerimizin de kolayca alışveriş kredisi kullanabilmesini sağlıyoruz.

Elektrikli bağlantılı araçlar ile birlikte oluşacak ekosistem zinciri aynı zamanda stok finansmanı, takas finansmanı ve doğrudan tahsilat sistemi ürünleriyle de sürdürülebilir kredilere dönüşecek. Bu anlamda ekosistemin dönüşümü, sadece elektrikli bağlantılı araç finansmanı ile değil, yedek parçası, stoğu ile sürdürülebilir finansman ile finanse edilirken, araç içi müşteri bağlılığı finans uygulamalarıyla farklı bir zincir etkisi yaratacak.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next