Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü Koray Öztopçu Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Koray Öztopçu

Garanti BBVA Tüketici Finansmanı Direktörü

Tüketici davranışlarındaki değişim etkisinde yeni bir dönem

Teknolojinin gelişmesi, akıllı telefonlar, mobil erişim kolaylığı, tüketici alışkanlıklarının son dönemde hızlı değişmesi, e-ticaret pazarında ve online platformlarda ciro artışı getirdi. Sürdürülebilir tüketici finansmanı, çevreci krediler, alım noktasında alışveriş kredileri öne çıkan noktalar olurken, kredilere ulaşmadaki kolaylık ve farklı ödeme imkanları diğer belirleyiciler oldu.

Pandemi sürecinde tüketiciler olarak yaşam tarz ve alanlarımızda büyük bir değişim yaşadık. Zaman, hız, ulaşılabilirlik ve ihtiyacı giderebilme noktasında ürün finansmanı tercihlerinde yeni ihtiyaçların doğduğunu gözlemledik.

Dijital çağ ile tüm sektörler, çoğunluğu dijital, online platformlar üzerinden farklı kanallar ile müşterilerine hizmet vermeye başlamışken; son dönemde her sektörün hızlıca dijital platformlara taşındığını gördük.

Alışveriş noktasında iş birlikleri, alışveriş kredileri

Teknolojinin gelişmesi, akıllı telefonlar, mobil erişim kolaylığı, tüketici alışkanlıklarının son dönemde hızlı değişmesi, e-ticaret pazarında ve online platformlarda ciro artışı getirdi.

Tüketici davranış değişimleri, Türkiye'de geleneksel perakende satın alım ve ödeme yöntemlerinden e-ticaret hizmetlerine ve dijital platformlarda farklı yöntemlerle ödemelere hızlı geçişi gösterdi.

Sürdürülebilir tüketici finansmanı, çevreci krediler, alım noktasında alışveriş kredileri öne çıkan noktalar olurken, kredilere ulaşmadaki kolaylık ve farklı ödeme imkanları diğer belirleyiciler oldu. Farklı vadelerle ürünü satın almak isteyen tüketiciler için alışveriş kredileri bu dönemde daha da önemli hale geldi.

Garanti BBVA olarak e -ticaret sitelerinde ve mağazalarda; 45 markada 17 binin üzerinde noktada 3 aydan 36 ay vadeye kadar, “ alışveriş kredilerini” müşterilerimizin kullanımına sunduk. Müşterilerimiz beyaz eşya, elektronik ürünler, mobilya, yenilenebilir verimli enerji, bireysel çatı güneş enerjisi sistemleri; binalarda verimli enerji yalıtımı için çevreci bina yalıtımları; yeşil ulaşım, mobilite temasını desteklemek üzere elektrikli bisiklet gibi farklı kredi imkanlarıyla dijital alışveriş kredilerine hızlı bir şekilde avantajlı faiz oranlarıyla ulaşabiliyorlar.

Otomotiv servislerinde bir ilk “servis kredisi”

Otomotiv sektöründe de yeni bir ilk olarak “servis kredimizi” bu ay başında, araçlarını yetkili servislere bakıma götüren müşterilerimize farklı bir ödeme imkânı ve finansal hizmet olarak sunduk. Müşterilerimiz servis noktasında Garanti Cep üzerinden servis kredisine başvurarak, servis bakım ödemelerini 3 aydan 36 ay vadeye kadar kullanımla anlaşmalı otomotiv markalarımızın yetkili servislerinde ulaşabiliyorlar.

Mobilite ve sürdürülebilir ulaşım

Büyükşehirlerde hem ulaşım ihtiyacımızı giderme hem de hız, trafik yoğunluğu ve maliyet üçlemesinde mobilite her anlamda tüketicinin en önemli odağı olmaya devam ediyor.

Sürdürülebilirlik, otomotiv sektörünün mobilite alternatifleri, bağlantılı araç geliştirme faaliyetleri ve  bir sonraki adımda otonom araçlar ile geleceğimizi, şehirlerimizi ve finans çözümlerimizi bu adımlara göre şekillendireceğiz.

Şehirlerimiz çok farklı çözümleri içinde barındıracaklar, sürdürülebilir ulaşım, düşük karbon ayak izi, enerji verimliliği ve yeşil ulaşım temalarını vazgeçilmez olacak.

Büyük otomotiv üreticileri, 2030 yılından itibaren ise Avrupa’da satılacak tüm binek araçlarının tamamen elektrikli olacağını, trafiğe kaydı yapılacak araçların yüzde 80’inin elektrikli araçlardan oluşacağını ve  ticari araç satışlarının üçte ikisinin de tamamen elektrikli veya şarjlı hibrit araçlardan oluşacağını açıkladılar.

Ülkemizde yakın zamanda Paris Anlaşması’nda yakın zamanda taraf oldu. Hem ülkemiz hem de kurumlarımız, 2053 karbon nötr hedefine doğru ilerliyoruz. 

Garanti BBVA olarak “Dünya’ya iyi bakın, geleceğe iyi bakın” bakış açımızla "müşterilerimizin sürdürülebilir bir geleceğe geçişine yardımcı olmayı" önceliği olarak belirledik. Bu anlamda mobiliteyi desteklemek, 2053 karbon nötr hedefimize doğru ilerlemek için çevreci taşıt kredilerimizi hem bireysel hem de kurumsal müşterilerimize diğer taşıt kredilerine göre daha uygun faizle sunuyoruz.

Doğayla iç içe tatil yapmak tüketicilerde karavan alımına yönelirken,  hayallerindeki motokaravan alımları için ”karavan taşıt kredisi” ve römork tipi karavanlar içinse “karavan alışveriş kredisini “ müşterilerimizin kullanımına sunduk.

Garanti BBVA olarak belirli marka ve model motosikletler için de araç rehni ile kasko zorunluluğu bulunmadan “motosiklet kredisi” imkanını 21 markada ve 88 bayide sağlıyoruz. “Motobike Istanbul 2022” Platin sponsoru olarak motosiklet ve bisiklet tutkunlarını Nisan ayında bir araya getirmekten mutluluk duyuyoruz.

2025 yılında Avrupa’da satılan her iki bisikletten birinin elektrikli olması beklenirken, ülkemizde de elektrikli bisiklet kullanım oranının her yıl yüzde 20 artması öngörülüyor. Elektrikli bisiklet sahibi olmak isteyen müşterilerimize hem kişisel kullanım rahatlığı sunan hem de çevreci taşıt özelliği olan elektrikli bisiklet ürünlerine özel alışveriş kredisini de sağlıyoruz.

Yeni gelecek farklı şekillenecek

Yeni dönemde e-Pazarlar sektörde daha da güçlenerek büyüyecekler. Mobilite ve ulaşım odak noktası olmaya devam edecek. Otomotivde elektrikli ve hibrit araçlar bireysel tarafta büyürken, lojistik ve filo kaynaklı tüzel alanda da bu araçları daha yüksek oranlarda göreceğiz.

Garanti BBVA olarak sürdürülebilirlik temel stratejilerimizden biri. Yenilikçi çözümlerimizle daha çevreci bir gelecek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürerek, bu yapılarla Türkiye’nin düşük karbonlu ekonomiye geçişine destek sağlamaya devam edeceğiz.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next