Lütfen ODMD Gladyatör için Tıklayınız > Lütfen Magma Tıklayınız >
Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Toplantısı Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

 +

 

 “Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği” toplantısı başarıyla gerçekleştirildi

ODD, düzenlediği “Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği” toplantısıyla sektörü bir araya getirdi. Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü temsilcilerinin katılımı ile Tofaş’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda piyasa gözetimi ve denetimi konularında merak edilen sorular aydınlatıldı.

ODD’nin üyelerini bilgilendirmek amacıyla bu yıl ikinci kez gerçekleştirdiği “Otomotiv Ürünlerine İlişkin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği” toplantısı, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası’nın ev sahipliğinde 25 Nisan 2019’da düzenlendi. Otomotiv sektöründe piyasa gözetimi ve denetimi konusunda merak edilen konu başlıklarının tartışıldığı toplantıya yoğun katılım sergilendi. Sektörü bir araya getiren toplantıda konuya ilişkin merak edilen başlıklar masaya yatırıldı.

Toplantı, ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce’nin açılış konuşmasıyla başladı. Erce, etkinliğe gösterilen ilgiden ötürü katılımcılara teşekkür ettikten sonra sözü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, Sanayi Genel Müdürü Mehmet Bozdemir’e bıraktı. Bozdemir, Genel Müdürlük bünyesindeki çalışmalar sayesinde güvensiz ürünlerin iç piyasaya girişini engellediklerini belirtti. Türkiye’nin ithalat yükünün azaltılmasında otomotiv sektörüne büyük görevler düştüğünü belirten Bozdemir, otomotiv sanayiinin bu anlamda lokomotif olduğunu vurguladı.

Bozdemir’in ardından, Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Ozan Emrah Gök konuya ilişkin kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumuna dünyada ve Türkiye’de otomotiv sektörünün genel değerlendirmesini yaparak başlayan Gök, otomotive ilişkin temel kavramları hatırlattıktan sonra tip onayı ve teknik mevzuata değindi. Araç, aksam, sistem ve ayrı teknik ünitelerle ilgili mevzuat, belgelendirme ve piyasa gözetim ve denetimi faaliyetlerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumluluğu altında olduğunu vurgulayan Gök, belgelendirme işlemlerinin ise TSE tarafından yapıldığını hatırlattı. AB yönetmelikleri ve çerçeve yönetmeliklerine de değinen Gök, ardından piyasa gözetim ve denetim uygulamalarını ayrıntılarıyla aktardı.

Sunumun ardından soru-cevap bölümüne geçildi. Toplantının bu bölümünde, üyeler ve komite üyeleri, piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin sorularını yönelterek merak edilen konuların aydınlatılmasını sağladılar. Uygulamalara ve yönetmeliğe ilişkin merak edilen konu başlıklarının tartışıldığı toplantıda, ortaya koyulan görüşler ve talepler değerlendirildi. Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü temsilcileri, yönetmelikte yapılacak olası değişikliklerde bu verileri de mutlaka değerlendireceklerini belirttiler.

  

  

  


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next