Amazon’un “Alexa” ses asistanı Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Amazon, otomotiv sektöründe yaygınlaşıyor

Amazon, “Alexa ses asistanı” ile otomotiv sektöründe gelişmeye devam etmeyi planlıyor. Amazon Alexa Automotive başkan yardımcısı Ned Curic, Automotive News’e verdiği demeçte, Alexa’nın tüm otomobillerde bulunmasını hedeflediklerini söyledi.

Teknoloji devi Amazon’un, araçların gömülü yazılım sistemlerinde önemli bir gelişme de dahil olmak üzere, önümüzdeki yıllarda Alexa özellikli ürünlerini yaygınlaştırması bekleniyor. Alexa ses asistanını araçlara dahil etmek, bünyesinde tüketici araştırma web sitesi ve elektrikli araç start-up’ı ​​Rivian olan Amazon için büyüyen otomotiv iş portföyünün bir parçası.

2016’da otomobil üreticileri yakıt seviyelerini kontrol etmek ve aracı uzaktan çalıştırmak gibi basit görevleri yapmak için Amazon’la ortaklığa başladı. Amazon Alexa Automotive başkan yardımcısı Ned Curic, Automotive News’e verdiği demeçte, “Bizim için gerçek başarı Alexa’nın tüm otomobillerin içinde bulunmasıdır. Bu hedefe ulaşmak için çok çalışıyoruz çünkü bunun en iyi deneyim olduğuna inanıyoruz.” Curic, “Alexa’ya erişimi olan çok sayıda araç” ile karşılaşacağını da sözlerine ekledi.

Sesli cihazlar, eller serbest kullanım kolaylığı, bağlanabilirlik ve işlevsellik nedeniyle Alexa, 2014’te piyasaya sürülmesinden bu yana pek çok sektör izleyicisinin beklediğinden daha hızlı benimsendi. Bir araştırma şirketi olan eMarketer, 2019’da ABD’de 74,2 milyon insanın akıllı hoparlör kullanacağını öngörüyor. Bu da 2018’e göre yüzde 15 artış anlamına geliyor. Yine eMarketer’e göre Amazon’un Alexa’lı echo speaker’ının 2019’da bu pazarın yüzde 63’ünü oluşturması bekleniyor.

Alexa cihazlarıyla evde müzik dinlemek ve hava durumu tahminlerinden alışveriş merkezlerinin konumlarına kadar varan bilgileri almak için sahiplerinin ses komutu kullanması yeterli oluyor. Ayrıca Nest termostatı gibi diğer akıllı ev cihazlarını da kontrol edebiliyorlar.

“Çok daha fazla zaman kazanmak”

Alexa, araçta sürücülere teknolojiye uzaktan erişim sağlıyor. Daha fazla entegrasyon ile sürücüler, telefon görüşmeleri yapmak ve radyoyu ayarlamak dahil olmak üzere geleneksel bir sesli komut sisteminin yapabileceği her şeyi ve evlerindeki tüm akıllı cihazları kontrol edebilir. Otonom araçlarda bulunan Alexa’dan beklentiler, potansiyel kullanım durumlarını daha da çeşitlendiriyor.

Alexa, Amazon’un otomotiv endüstrisine girmesinin veya otomobil üreticileriyle ortak olmasının çeşitli yollarından biri. Şirket, 2016’da bir tüketici incelemesi web sitesi olan Amazon Auto’yu piyasaya sürdü ve Amazon Web Services, altyapısı bulut tabanlı çalışmaya geçen Cox Automotive de dahil olmak üzere otomotiv varlığını genişletti.

 

Kaynak: https://europe.autonews.com/automakers/amazon-expanding-reach-automotive-industry

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next