2018 Çukurova Otoshow Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Adana’da otomotiv rüzgarı

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) katkılarıyla otomotiv sektörüne hareket ve heyecan getiren fuarlardan bir yenisi Adana’da düzenlendi. 24-29 Nisan 2018 tarihleri arasında sektörü bir araya getiren Adana 6. Çukurova Otoshow Fuarı, 36 bin 309 ziyaretçi ağırladı. Fuarda otomobil markaları en yeni modellerini sergilerken, klasiklere, elektrikli araçlara ve motosikletlere de yer verildi.

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) katkılarıyla düzenlenen Adana 6. Çukurova Otoshow Fuarı, otomotiv sektörünü bir araya getirdi, markaları otomotiv tutkunlarıyla buluşturdu. 24-29 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşen fuar, ODD ve Çukurova Yetkili Otomobil Satıcıları Derneği işbirliğiyle, Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi, Çukurova Fuarcılık destekleriyle TÜYAP tarafından düzenlendi.

6 gün boyunca 36 bin 309 ziyaretçi ağırlayan Çukurova Otoshow Fuarı, protokol üyelerinin kestiği kurdele ile açıldı. Açılış törenine; Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Adana Ticaret Borsası Başkanı Şahin Bilgiç, Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Adana Sanayi Odası Başkanı Zeki Kıvanç, Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Nihat Sözütek, Çukurova Fuarcılık Genel Müdürü Burak İnceoğlu, kaymakamlar, belediye başkanları, çok sayıda kurum ve kuruluşun temsilcisi ve vatandaşlar katıldı. Protokol üyeleri açılış töreni sonrası stantları gezerek araçlar hakkında bilgi aldı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, otomobil fuarının imalat sektörünün ve istihdamın gelişmesinde büyük katkıları olduğunu belirterek “Bundan sonraki fuarlarda yüzde yüz yerli malı bir Türk markası otomobili sergileme imkanımız da olacak” dedi. ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, yaptığı konuşmada, 2017 yılının otomotiv sektörü açısından çok önemli bir yıl olduğunu vurguladı ve ihracat açısından rekor elde edildiğini açıkladı. İhracatın ağırlıklı olarak Avrupa’ya yapıldığını söyleyen Erce, “Üretimde rekor bir yıl oldu ve 1 milyon 675 bin adet civarında üretim gerçekleştirdik. Türkiye ihracatının yüzde 20’sini, 28,5 milyar dolarla gerçekleştirdik” diye konuştu. 6.5 milyar dolar dış ticaret fazlası vererek otomotiv sektörü açısından bir rekor daha kırıldığını belirten Erce, “Bu yılın ilk üç ayında iç pazarımız yüzde 2 civarında bir artış kaydetti. Bu üç ay içerisinde 345 bin araç ihraç ettik” şeklinde konuştu.

TÜYAP Genel Müdürü Cihat Alagöz de fuarda 14 farklı markanın yeni modellerini beğeniye sunduğunu belirterek, üç otomobil markasının da bazı modellerini ilk kez Çukurova Otoshow Fuarı’nda görücüye çıkardığını söyledi. Fuar kapsamında 29 Nisan’da Otofest etkinliği düzenlendi. Otofest kapsamında Oral Güler drift ve choopper gösterisi yaptı. Fuarda, otomobil firmalarının yeni araçlarının yanı sıra özel araçların bulunacağı bir alan oluşturuldu ve klasik araçlardan vosvoslara, motorsikletlerden elektrikli araçlara kadar pek çok özel araç sergilendi.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next