İkinci El Ticareti Hakkında Bilgilendirme Toplantısı 5 Nisan 2018 Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Sunum için Tıklayınız.

Sektör, İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Toplantısı için bir araya geldi

ODD üyelerinin desteği ile hazırlanan ve geçtiğimiz şubat ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliği hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Sektörden ilgili isimlerin katıldığı toplantıda yönetmelikle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

ODD, otomotiv sektörünün öncü STK’sı olarak, sektör için önem arz eden konularda gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla kamu kurumları ile el ele verdiği çalışmalarına devam ediyor. ODD’nin içeriğine yön verdiği ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik bu önemli çalışmalardan biri oldu. 6585 Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, 29 Ocak 2015 tarihli ve 29251 Sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı. Kanun kapsamındaki yönetmelik, ikinci el araç ticaretinde önemli düzenlemeler içeriyor. ODD, İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün Perakende Ticaretin Düzenlenmesine Yönelik ikincil düzenlemeleri kapsamında, ön ha zırlık amacıyla bir toplantı gerçekleştirdi.

Sektörü bilgilendirmek amacıyla Ford Otosan ev sahipliğinde 5 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen toplantıya, 60 üye temsilcisi katıldı. Bilgilendirme ve görüş alışverişi amacı taşıyan toplantı, Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce tarafından yapılan açılış konuşmasıyla başladı. Erce’nin ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Adem Başar hazırladığı sunumu katılımcılarla paylaştı. Başar, sunumda yönetmelikten ve ticari detaylardan bahsetti. Toplantının sonunda konuya dair belirsiz hususlar kapsamında soru cevap bölümü gerçekleştirildi. Soru cevap bölümü boyunca akıllara takılan sorular yanıtlandı ve yapılabilecek düzenlemelere dikkat çekildi. Bu toplantıda elde edilen veriler ışığında, sektörün ihtiyaçları belirlenerek, yönetmelikte mümkün olan düzenlemelerin yapılması amaçlanıyor.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik sektörün yasal altyapıya kavuşturulmasını, nitelikli insan kaynağına sahip olmasını, haksız rekabet ve kayıt dışı faaliyetlerin engellenmesi ile hizmet kalitesinin ve tüketici memnuniyetinin artırılmasını hedefliyor. Yönetmelik, motosiklet, otomobil, otobüs, kamyonet, kamyon, arazi taşıtı, lastik tekerlekli traktör taşıtlarını kapsıyor. Yetki Belgesi, Mesleki Yeterlilik Belgesi ve bu yönetmelik kapsamında verilen TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi ile ikinci el ticaretine ilişkin bakanlıkça gerekli görülen bilgilerin takip ve kontrolü amacıyla İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Bilgi Sistemi oluşturulacak. Bakanlıkça gerekli görülen diğer bilgiler bakanlığın belirlediği süre içinde ilgili kurum ve kuruluşlarca bilgi sistemine işlenecek. Yetki belgesine sahip işletmelerin güncel listesi bakanlığın internet sayfasından ilan edilecek.

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next