2018 Antalya Otoshow Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

 

Antalya Otoshow 2018 dev markaları otomobil tutkunlarıyla buluşturdu

Otomotiv Distribütörleri Derneği iş birliğiyle düzenlenen Antalya Otoshow Fuarı, 13 Mart’ta kapılarını ziyaretçilere açtı. ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi'nde devleri bir araya getiren Antalya Otoshow 2018, otomobil tutkunlarına geleceğin teknolojilerini yakından görme fırsatı sundu.

Otomotiv Distribütörleri Derneği iş birliğiyle düzenlenen Antalya Otoshow 2018 Fuarı, 13-18 Mart tarihleri arasında ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi. Antalya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Deniz Ticaret Odası ve KOSGEB’in katkılarıyla düzenlenen Antalya Otoshow 2018, Motorlu, Motorsuz ve Yelkenli Tekneler ve Su Sporları Fuarı (Boat Antalya) ile eş zamanlı açıldı.

Tam adı Otomobil, Ticari Araçlar, Motosiklet, Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı olan Antalya Otoshow 2018’de Fiat, Suzuki, Toyota, Renault, Jeep, Alfa Romeo, Jaguar, Land Rover, BMW, Lexus ve Mini markaları yer aldı. 12 Mart Pazartesi günü saat 16.00'da düzenlenen törenle açılan Antalya Otoshow ve Boat Antalya fuarlarının açılışına Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ile çok sayıda davetli, sektör temsilcisi ve basın mensubu katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya'nın çok önemli iki fuara ev sahipliği yaptığını belirtti. Vali Karaloğlu, bir sinerji oluşturmak için biri deniz, diğeri karadaki araçların olduğu bu iki fuarın önümüzdeki yıllarda büyümesi ve bağımsız devam etmesi temennisinde bulundu.

1 milyon 330 bin otomobil ürünü ihraç edildi

Otomotiv Distribütörleri Derneği Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce fuarın açılışında bir konuşma yaptı. Antalya Otoshow fuarının sektörü bir araya getiren önemli bir etkinlik olduğunun altını çizen Erce, ODD’nin desteklediği fuarlar sayesinde markaların tüketiciyle buluştuğunu söyledi. ODD’nin otomobil fuarlarını sektörün gelişmesi amacıyla desteklediğini belirten Erce, Türkiye otomotiv sektöründe 2017'de geçen seneye göre yüzde 3,3 daralma yaşandığı ve 980 bin adet satış gerçekleştiği bilgisini de paylaştı. Üretimde yüzde 13 büyüyerek 1 milyon 673 bin adede ulaşıldığını anlatan Erce, bu rakama ihracat sayesinde ulaşıldığını belirtti. Erce “İhracatta yüzde 16 büyümeyle 1 milyon 330 bin otomobil ürününün ihracatını gerçekleştirdik ve rekor bir rakam olan 28,5 milyar dolara ulaştık. Sektörümüz ilk defa 6,5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Bu senenin de geçen seneden çok farklı olmadığını görüyoruz" dedi.

Türkiye'de mevcut 17 milyon aracın 6 milyonunun 16 yaş üstü olduğunu kaydederek yaşlı araç parkı sorununa dikkat çeken Erce, Maliye Bakanlığı'nın 16 yaş üstü taşıtları hurdaya ayıranlar için yeni alımlarda 10 bin lira indirim yapılacağını belirtilen tasarısının bu ay sonuna kadar yasalaşmasını beklediklerini söyledi. Erce konuşmasında bu araçların trafik kazası, yüksek yakıt maliyeti gibi birçok sıkıntı yarattığını, bu tür problemlerin düzeltilmesi açısından hurda alım programını önemli bulduklarını de anlattı.

Otomobil sektörüne hareketlilik kazandırması hedeflenen fuar tüm Türkiye’den binlerce ziyaretçi ağırladı. Sektörün görkemli fuarlarından biri olan OtoShow Fuarı’na, önde gelen otomobil markalarının yanı sıra motosiklet, bisiklet, araç içi aksesuar firmaları, otomobil lastik firmaları, oto içi dizayn ve aksesuarlar firmaları da katıldı.

Sektörü müşterileriyle aynı çatı altında buluşturan fuarda, otomobil markaları en dikkat çekici stantları ve yepyeni modelleri ile göz kamaştırdı. Yeni ürün ve son teknolojileri yakından gözlemleme fırsatı sunan fuarda düzenlenen lansmanlarla son model teknolojiler sergilendi.  12 markanın birbirinden farklı modelleriyle katıldıkları fuarla eş zamanlı düzenlenen Boat Antalya’da da 50 firma vardı. Boat Antalya’da ziyaretçiler su sporlarından balıkçı teknelerine, lüks yatlara kadar birçok ürünü inceleme şansı buldu.

 

 

 

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next