Lütfen ODMD Gladyatör için Tıklayınız > Lütfen Magma Tıklayınız >
Brisa Uzun Ömürlü Araçlar İçin Yaz Bakımı Öneriyor Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Brisa, uzun ömürlü araçlar ve güvenli seyahatler için yaz bakımı öneriyor

Brisa, yaz aylarıyla birlikte değişen hava koşullarına uygun olarak yapılacak araç ve lastik bakımlarının sürüş emniyeti ve kullanım ömrü açısından önem taşıdığını vurguluyor.

Brisa, araçlara ve lastiklere uzun ömürlü kullanım ve emniyetlisürüş için mevsimine uygun olarak bakım yapılmasını öneriyor. Araç ve lastik bakımının bir bütün olarak uzmanlıkla ele alınması için kurduğu Otopratik mağazaları ile de bu konuda güvenilir hizmetler sunuyor. Bu sayede binek ve hafif ticari araç sahiplerinin temel ürün ve hizmet ihtiyaçları aynı çatı altında, kaliteli ve hızlı bir şekilde karşılanıyor. Otopratik’lerde; lastik, jant, akü, ön düzen bakımı, yağ değişimi, filtre değişimi, klima gazı dolumu, fren balata & disk değişimi, amortisör değişimi ve periyodik bakım gibi temel hizmetler veriliyor.

Mevsimine uygun lastik tercihi: Hava sıcaklıklarının artmasıyla birlikte kış lastikleri yaz lastikleriyle değiştirilmelidir. Araca takılan eski lastikler diş derinliği, düzensiz aşınma ve yanaklardaki hasarlar açısından kontrol edilmeli, aşınmış veya hasarlı lastikler yenilenmelidir.

Motor yağı ve yağ filtresi: Yağ ve yağ filtresini, aracın kullanma kılavuzunda belirtilen aralıklarla ve birlikte değiştirmek, motorun sorunsuz çalışmasını sağlar.

Aracın sıvıları ve yağları: Fren sıvısı, şanzıman yağı, motor soğutma sıvısı, varsa aracın hidrolik direksiyon sıvısı, silecek suyu kontrol edilmelidir. Sıvı seviyeleri düşükse tamamlanmalıdır.

Silecek lastikleri: Kış koşullarında yıpranmış, yırtılmış veya üzerinde yarıklar oluşmuş silecek lastikleri, baharın sık karşılaşılan sağanaklarında kötü bir silme performansı sergiler. Sürüş güvenliği için silecek lastikleri yenilenmelidir. 

Akü: Soğuk hava koşulları akünün zorlanmasına neden olur. Bu nedenle akü performansı kontrol ettirilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir. Akülerin sürüş emniyeti açısından maksimum 5 yıl kullanılması önerilir.

Farlar ve diğer aydınlatma ampulleri: Tek sinyal lambasının bile çalışmıyor olması sürüş güvenliğini tehlikeye sokar. Bu nedenle farlar ve diğer tüm dış ve iç aydınlatma sistemleri kontrol edilmelidir.

Triger kayışı, V kayışı ve hortumlar: Kauçuk-plastik malzemeden üretilmiş hortumların sertliği, üzerlerinde çatlaklar oluşup oluşmadığı, herhangi bir sızıntı olmadığı kontrol edilmelidir. 

Filtreler: Aracın uzun ömürlü kullanımı için motor hava filtresi, kabin hava (polen) filtresi ve yakıt filtresi hasar veya tıkanma açısından kontrol edilmeli ve periyodik olarak değiştirilmelidir. 

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next