Automechanika İstanbul 2017 Başarıyla Gerçekleşti Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Automechanika İstanbul 2017 başarıyla gerçekleşti.

Alanında dünyanın en büyük üçüncü fuarı olan Automechanika İstanbul, 6-9 Nisan tarihlerinde Tüyap Fuar Merkezi’nde yapıldı. açıldı. Mustafa Koç’un yarıştığı aracında sergilendiği fuarı 40 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

Messe Frankfurt Istanbul ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen Automechanika Istanbul 2017, 6-9 Nisan tarihleri arasında 33 ülkeden 1200’ün üzerinde katılımcıyı sektör profesyonelleri ile bir araya getirdi. Son yıllarda, yerli firmaların yanı sıra yabancı firmaların da yoğun ilgi ve talebi ile Automechanika İstanbul, Frankfurt ve Shanghai’dan sonra otomotiv endüstrisinin en büyük 3. fuarı olarak konumlanıyor. Automechanika İstanbul 2017’nin açılışında konuşan Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım, sektöre 2001 yılında girdiklerini, yıllar boyunca Automechanika İstanbul’un sürekli artan bir grafikle büyüdüğünü belirterek, “Bu yıl 33 farklı ülkeden 1200’ün üzerinde katılımcı ve 21 ülke pavilyonunu ağırlıyoruz. Bütün dünyadaki fuarlara bakarsak şu anda 3’üncü sıradayız. Böyle büyük başarı öyküleri yalnız başına yazılmıyor. Birçok iş ortağımızla birlikte işbirliği içinde çalışarak bu günlere geldik. Hepsine teşekkür ediyoruz” dedi. Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel de Automechanika Istanbul 2017’nin yoğun katılımlı açılışını yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “Bu yıl, yine ziyaretçilerimizi yeniliklerle buluşturuyoruz. Bunlardan en önemlisi E-Mobility alanı. Burada otomotiv üreticileri, hizmet tedarikçileri alternatif sürüş istemleri, otomotik sürüş ve mobilite hizmetlerini sunacaklar. Ayrıca inovatif şirketler kendi yaratıcı fikirlerini gösterecek, ürün ve çözümlerini sunacak” dedi. Automechanika Frankfurt Direktörü Olaf Musshoff da Automechanika İstanbul fuarının çok başarılı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Türkiye çok dinamik bir pazar. Ziyaretçi rakamları çok yüksek. Türkiye coğrafi açıdan çok iyi bir konumda. Bu sayede Avrupa, Orta Asya ve Orta Doğu’da hızla büyüyen pazarlara hızlı bir erişim sağlanabiliyor. Bu 1200 katılımcının yaklaşık yarısı yurt dışından. Aslında bu uluslararası katılım Türkiye’nin uluslararası açıdan önemini de vurguluyor. Automechanika Istanbul’un da önemini vurguluyor. Fuarda Almanya dahil olmak üzere birçok katılımcı var ve bu sayede bir çok iş fırsatı yakalanabilir. Automechanika Istanbul geçen yıl 40 binden fazla ziyaretçiyi ağırladı. Bu yıl da iyi bir ziyaretçi sayısını yakalayacağız.”

“Bizi bir laboratuvar olarak görün”

TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) Başkanı Serkan Yazıcı ise otomobil sporlarının Türkiye’de çok eskiye dayandığını belirterek, “Bizler aslında en iyi ürünleri kullanmaya çalışıyoruz. En iyi fren balatasını, en iyi şanzımanı, en iyi motoru, en iyi çipi. Bunların hepsini yurt dışından alıyorduk. Federasyon başkanı olunca ilk yaptığım, bir yarışımızda bir Türk lastiğini kullanmak oldu. Çok başarılı bir deneyim oldu. Bize baktığınızda biz bir laboratuvarız. Ürününüzü dünyaya nasıl satarsınız? Öncelikle kendinizi spor arenasında göstermeniz lazım. Bu konuda federasyonumuzun kapıları herkese açık” dedi.

Dijital teknolojiler dönemi geldi

TAYSAD (Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı da içinde bulunduğumuz bu dönemin dijital teknolojilerin kullanılması yönünde büyük bir değişim anı olduğunu belirterek, “Artık tüketiciler oto showlara gelerek sadece araçları incelemiyor, arkasındaki teknolojiler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Bu nedenle birçok fuarda e-mobilite alanlarının oluşturulduğunu ve bu alanlara ilginin giderek arttığını görüyoruz. Automechanika İstanbul’da bu sene e-mobilite alanın oluşturulmasını memnuniyetle karşıladık” diye konuştu. OSS (Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Urgancılar ise Automechanika sayesinde çok şey öğrendiklerini belirterek, “Automechanika Istanbul’da Hannover Fairs Turkey ve Messe Frankfurt Istanbul gibi birbirine  rakip iki firmanın biraraya geldiğinde nasıl bir başarı hikayesine imza attığını görüyoruz. Derneğimiz de Automechanika ile birlikte büyüyor. Şu anda 4.5 milyar Euro’luk pazarın yüzde 60-70’ini temsil ediyoruz. Büyüyen pazarda biz de elimizden geldiğince sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz” dedi.

Mustafa Koç’un otomobili de sergilendi

Fuarda; geçtiğimiz yıl hayata veda eden eski Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ve Mustafa Güneş’ten oluşan “Ford Mobil Rally Team”in, 1991 Türkiye Rallikros Şampiyonası’nda kullandığı Ford Sierra Cosworth da, 10’uncu salondaki ‘Retro Ralli Sergisi’nde yer aldı.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next