2016 - Samsun Autoshow Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce’nin Konuşma Metni için Tıklayınız. >>>

 

Samsun 2. Otoshow Fuarı 2 Eylül’de kapılarını açtı. Son model otomobillerin sergilendiği fuarı 100 binin üzerinde otomobilseverin ziyaret etmesi bekleniyor.

SAMSUN OTOSHOW FUARI 2016, 2.Otomobil, Ticari Araçlar, Bisiklet, Motosiklet ve Aksesuarları Fuarı, 2 - 7 Eylül 2016 tarihlerinde TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. İkinci kez düzenlenen fuar otomotiv sektöründeki gelişmeleri ve yenilikleri bölge katılımcılarına aktarmayı hedefliyor.

Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, T.C. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borsası, ODD Otomotiv Distribütörleri Derneği, KOSGEB, SOYS Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları işbirliğiyle hazırlanan fuara otomotiv firmasının önde gelen markaları son model araçlarıyla katıldı.

Otomotiv sektörünün gelişmesine ve ticaretine hareketlilik kazandırması beklenen fuarın açılışına Samsun Valisi İbrahim Şahin, Ak Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Turan Çakır, Samsun Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce, Samsun Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Murat Görgülü ve marka temsilcileri katıldı.

Açılışta konuşan Cihat Alagöz, Samsun 2. Otoshow Fuarı’nın otomotiv sektöründe yılın ilk fuarı olma özelliğine vurgu yaptı.

ODD Genel Koordinatörü Dr. Hayri Erce ise konuşmasında fuar organizasyonlarının sektörün gelişmesine ve tanıtımına sağladığı katkıyı dile getirdi. Erce şöyle konuştu: “Sektörümüz bugün, “lokomotif sektör” olarak hak edilmiş bir unvanı taşırken, gerek ana ve gerek yan sanayi ile yarattığı ihracat değerleri, ulaşılan iç pazar adetleri, sağladığı istihdamla ve katma değer ile ülkemizde çok değerli bir konumda. Sektör olarak dünyada ve özellikle Avrupa’da neler olup bittiğini iyi yorumlamamız gerekiyor. Ülkemizde inovasyonu, dijitalleşmeyi, Sanayi 4.0’ı destekleyecek adımlar atmamız, demokrasiyi güçlendirecek ve ekonomiye olumlu yansımalar sağlayacak reformlar yapmalıyız. Güçlü, istikrarlı ve sürdürülebilir iç piyasası olan bir otomotiv sektörü ülkemize gelebilecek yeni yatırımlar için de kapıları açacaktır. Bu anlamda kamunun da katkısı önemli.”

Erce konuşmasının son bölümünde Hükümetin otomotiv sektörüyle ilgili politikalara ve hazırladığı yeni yasal düzenlemelere değindi: “Sonuç olarak; Hükümetimiz tarafından insan ve yük taşımacılığı yapan araçların yenilenmesi ve gençleştirilmesine yönelik hazırlanan çalışmayı önemsiyor ve çok olumlu buluyoruz. Yine hazırlanan mevzuat ile proje bazlı esnek teşvik modelinin yatırımları hızlandıracağını, özel ve esnek teşvik mekanizmasının hayata geçirilmesinin büyük yatırımları ülkemize çekeceğini umuyoruz. Dünya düşük büyüme oranları ile karşı karşıyayken, Türkiye’nin büyüme sürecinin devamlılığını sağlamak üzere iç pazar dinamiklerini destekleyecek yaşlı araç parkımızı gençleştirmeye yönelik uygulamalar gibi politikaların hayata geçirilmesinin Orta Vadeli Plana, ülkenin büyüme dinamiklerine, çevre koruma önlemlerine de önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz. İnanıyoruz ki büyüyen Türkiye ile birlikte otomotiv sektörü de küresel arenadaki yerini daha da sağlamlaştırma ve ileri gitme imkanına kavuşacaktır.”

Karadeniz bölgesinin ticari buluşma merkezi olan Samsun’da, 2014 yılında düzenlenen fuar 92 bini aşkın kişi tarafından ziyaret edilmişti. Bu yıl dünya markalarının katılımıyla Samsun başta olmak üzere tüm bölgeden 100 bini aşkın kişinin fuarı ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar programında İstanbul’dan gelen pilotlar eşliğinde, 3-4 Eylül 2016’da Samsun için özel olarak hazırlanan Off-Road etkinliği gibi eğlence ve heyecan dolu aktiviteler de yer alıyor.

Fuarda Citroen, Fiat, Ford, Hyundai, Iveco, Kia, Nissan, Seat, Skoda, Toyota, Volkswagen, Volvo gibi dünyaca ünlü otomobil markaları en son modellerini sergilediler. 

 


 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next