Aksigorta İle Madencilerin Geleceği Güvence Altında Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Aksigorta ile madencilerin geleceği güvence altında

Madencilik Sigortası alanında yüzde 25 Pazar payına sahip Aksigorta, maden personelini görevi başındayken meydana gelebilecek olası kazalara karşı güvence altına almaya devam ediyor.  

6 Şubat 2015 tarihinde zorunlu hale gelen Madencilik Sigortası’nda, Haziran 2016 tarihi itibariyle 137 poliçeye ulaşan Aksigorta yüzde 25’e yakın pazar payına sahip. Aksigorta’nın üretip hizmete sunduğu “Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası”, kömür ve maden ocaklarını kapsıyor. Yer altı ve yerüstü kömür madenciliği ve her türlü yer altı madenciliğinde istihdam edilen, üretim ve üretim hazırlığı faaliyetinde bulunan personeli, görevi başındayken meydana gelebilecek olası kazalara karşı güvence altına almaya devam ediyor.

Zorunlu hale geldiği tarihten itibaren, sigorta kapsamında yaklaşık 500 madenin denetlendiğini ifade eden Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, şu ana kadar ilgili maden ocaklarının yaklaşık yüzde 60’ının sigortalandığını ifade etti. 

Türkiye’de 3500 adet ruhsatlı maden olduğunu ve bunların yaklaşık 1500’ünün kömür ve maden ocağı olduğu bilgilerini paylaşan Gülen, “Sigorta kapsamında yaptığımız denetimlerin ardından uygun olan ocakları sigortalıyor, olmayanları da ilgili birimlere bildiriyoruz. Sigortalandıktan sonra madenleri 6 ayda bir denetimden geçirerek, sigortalılığın sürdürülmesinin uygun olup olmadığını kontrol ediyoruz. Bu noktadan bakılınca bu sigorta ile sigortacılık sektörünün üzerinde büyük bir sorumluluk yüklendi. Şu ana kadar sigorta kapsamına giren ocaklardan yüzde 40’ı sigortalanmadı. Bu oranın da önümüzdeki günlerde hızla azalacağına ve sigorta sayesinde madencilik sektörünün standartlarının yükseleceğini düşünüyoruz” dedi.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next