Brisa 310 Milyon Dolarlık Yatırım Finansmanı Elde Etti Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Brisa 310 milyon dolarlık yatırım finansmanı elde etti

Uluslararası finans kuruluşları, Türkiye’de yatırıma ve Brisa’ya güvenini, 310 milyon ABD doları tutarında yatırım finansmanı ile gösterdi.

Bridgestone Corporation ile Sabancı Holding’in ortak kuruluşu olan Brisa, Türkiye’ye yaptığı yatırımlarla istikrarlı büyümesini sürdürüyor. 2015 yılında 108 milyon ABD Doları yatırım yapan Brisa, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) 150 milyon dolar ve 160 milyon dolar Mitsubishi UFJ Finansal Grup (MUFG) Kurumsal Bankacılık Birimi tarafından düzenlenen ve koordine edilen sendikasyon kredisi işlemi olmak üzere toplam 310 milyon dolar tutarında yatırım finansmanı sağladı. Şirket, finansmanı Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesi’nde inşası devam eden ikinci fabrika yatırımı ve diğer genel ihtiyaçları için kullanacak.

Bir yandan Türkiye’deki yatırımları ile sektör liderliğini uzun yıllardır koruyan diğer bir yandan da Lassa’yı global marka olma hedefine taşıyan yatırımları yapan Brisa’nın Genel Müdürü Yiğit Gürçay, “Şirketimizin ortaklık anlaşması yaptığı 1988 yılından bu yana ülkemize yaptığımız toplam yatırım tutarı 1 milyar doları geçti. Her yıl planlı biçimde yatırımlarımızı artırarak sürdürüyoruz. Brisa hem Türkiye lastik sektöründe hem uluslararası pazarlarda etkin ve önemli bir oyuncu. Lassa’yı global marka yapma yolunda da önemli yatırımlar yapıyoruz. Ülkemizde önemli gelişmeler ve dalgalanmalar yaşadığımız bu günlerde, şirketimizin yatırımlarına planlandığı şekilde devam etmesi önemli bir güven tazeleme mesajıdır. Yatırımlarımızın finansmanı için uluslararası önde gelen finansman kuruluşları ile görüşmelerimiz devam ederken, kendilerinin tüm bu şartlara rağmen Türkiye’de yatırıma ve Brisa’ya tam güven duyarak, 310 milyon dolar tutarında yatırım finansmanını uygun koşullarla sağlamalarını, son derece cesaretlendirici ve gelecekle ilgili umut dolu bir mesaj olarak alıyoruz” dedi.

Brisa ve EBRD, ileriki günlerde, teknik ve mesleki eğitim programları geliştirerek gençlerin endüstrinin taleplerini karşılayabilecek faydalı becerileri edinebilmelerini sağlamak için güçlerini birleştirecek.

Brisa’nın, hayata geçirmekte olduğu Aksaray fabrikası, İzmit’teki kapasiteye ek olarak, binek ve hafif ticari araç lastikleri segmentinde yıllık 4,2 milyon adet üretim kapasitesi sağlayacak. Toplam üretim kapasitesi ise %30 oranında artmış olacak. Aksaray’daki bu yeni üretim tesisinin, Türkiye ve komşu ülkelerde hızla büyüyen lastik pazarının ihtiyaçlarına yanıt veren stratejik bir merkez olacağı öngörülüyor. Tesisin aynı zamanda yerel ekonomiye önemli bir destek sağlaması da hedefleniyor. Şirketin, bu yeni tesisi ile 550 kişiye yeni iş imkânı yaratması ve özellikle gençlere istihdam sağlaması hedefleniyor. 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next