BP istihdam müjdesi verdi Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Türkiye ve İngiltere tarafından düzenlenen Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’nde konuşan BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell Güney Gaz Koridoru’nun devam eden çalışmaları hakkında bilgi verdi. Fackrell, projenin binlerce kişiye yeni istihdam yaratacağını ifade etti.

Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerini geliştirmeyi amaçlayan GREAT kampanyası kapsamında iki ülke, Bölgesel Petrol ve Doğal Gaz Zirvesi’ni 1 Mart tarihinde İstanbul’da düzenledi. Yılın önemli enerji buluşmalarından biri olan Petrol ve Doğal Gaz zirvesine Türkiye ve Birleşik Krallık’ın yanı sıra Azerbaycan ve Kazakistan’dan da üst düzey yetkililer ve sektör temsilcileri katıldı.

BP’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen zirvede düzenlenen panelde soruları cevaplayan BP Türkiye Ülke Başkanı Bud Fackrell, Türkiye’nin BP için stratejik bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi. “Türkiye doğudaki üreticilerle batıdaki tüketiciler arasında enerji köprüsü olmaya devam ediyor. Küresel anlamda BP için stratejik öneme sahip olan iki projemiz olan Bakü Tiflis Ceyhan (BTC) boru hattı ve Güney Gaz Koridoru Türkiye’den geçiyor. Toplam 45 milyar dolar yatırımı olan Güney Gaz Koridorunda (SGC) çalışmalar son hızla devam ediyor. Projenin en kilit noktası olan TANAP boru hattında inşaat çalışmaları da hızla sürüyor, üç inşaat bölgesinde kazı, kaynak ve boru yerleştirme faaliyetleri de paralel olarak gerçekleştiriliyor. TANAP’a doğalgaz getirecek olan Şah Deniz 2 projesi ve Güney Kafkas Boru Hattı’nda projenin tamamlanma oranı ekipman tedarik, inşaat ve mühendislik çalışmaları anlamında yüzde 66’ya ulaştı. Hazar Denizi’nden çıkartılan doğal gazı tarihte ilk defa Avrupa’ya ulaştıracak olan Güney Gaz Koridoru projesi kapsamında ilgili ülkelerde binlerce kişiye yeni istihdam olanağı yaratılacak.”

Bir gün süren zirvede, küresel enerji güvenliği; Türkiye’nin ve Hazar Bölgesi’nin rolü, Türkiye ve Hazar bölgesindeki petrol ve gaz sektöründeki yatırımlar, operasyonlar, mevcut durum ve geleceğe yönelik planlar gibi konular ele alındı. 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next