Lütfen ODMD Gladyatör için Tıklayınız > Lütfen Magma Tıklayınız >
Ulusal Kalite Ödülü (2007) Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

'İşletmeler Kategorileri’nde Ulusal Kalite Başarı Ödülünü de TNT Express kazandı

Ulusal Kalite Büyük Ödülü Bilim İlaç A.Ş’nin

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve TÜSİAD tarafından ODD' nin sponsor olarak yer aldığı bu yıl 14’üncüsü düzenlenen ‘Ulusal Kalite Ödülü’ töreninde, ‘İşletmeler kategorilerinde’ Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü Bilim İlaç A.Ş, Ulusal Kalite Başarı Ödülünü ise TNT Express kazandı. Bilim İlaç A.Ş ve TNT Express ödüllerini, 15. Kalite Kongresi çerçevesinde düzenlenen törende KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ayça Dinçkök’ten aldı.

Ulusal Kalite Ödülleri’nin, Türkiye’nin kalite alanındaki en büyük kalite etkinliği  olduğunu belirten Kalite Ödülü Yürütme Kurulu Başkanı Prof.Dr. Ali Rıza Kaylan, “Bu yıl Ulusal Kalite Ödüllerinin 14’üncü yılı. Ulusal Kalite Ödülleri, ülkemizde kalite bilinçlenmesinin artması ve toplam kalite yönetim felsefesinin yaygınlaştırılmasında kuşkusuz önemli rol oynamaktadır” dedi.

Ulusal Kalite Ödülü’ne Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı’nın Avrupa Kalite Ödülü’nde kullandığı ‘Mükemmellik Modeli’ kriterlerinin esas alındığını ifade eden Kaylan “Geçen ondört yılda ödül sürecine 180 kuruluş başvurmuştur. Ödül sürecine katılım, sektörel yayılım ve çeşitlilik açısından sevindirici olmakla beraber,  sayısal olarak oldukça azdır. Şimdiye kadar 23 başarı, 16 büyük olmak üzere toplam 39 ödül verilmiştir” diye konuştu.

Kurumların geleceğe yatırım yapabilmesi, rekabet güçlerini artırabilmesi, ülkelerinin sürdürülebilir kalkınmasında söz sahibi olabilmesi için zaman kaybetmeden mükemmellik yolculuğuna başlamalarının en akılcı yaklaşım olduğunun altını çizen Prof. Dr. Ali Rıza Kaylan, “Ulusal Kalite Ödülleri konusunda, ülkemizde kazanılan başarıların yanısıra, uluslararası düzeyde de benzer başarılar kazanılmaktadır. Kuruluşlarımız, 1996’dan başlayarak bugüne kadar, Avrupa’da beş büyük ödül ve dokuz başarı ödülü kazanmışlardır” diye konuştu.

Mükemmellik yolculuğunda zirveye tırmanmak kadar, sürdürülebilir rekabet güçlerinin korunması ve zirvede kalınmasının son derece önemli olduğuna değinen Kaylan, “Bu yolculuk kuşkusuz ödül almakla sonlanan bir yaklaşım değil, bir yaşam tarzı olmalıdır” dedi.

İşletmeler Kategorileri’nde finale kalan TNT Express (Operasyonel Birim),Kütahya Porselen Sanayi A.Ş, Bilim İlaç Sanayi A.Ş, Soyak Yapı İnşaat Sanayi Tic. A.Ş, saha ziyaretlerinde EFQM Mükemmellik Modeli kriterlerine göre değerlendirildiler. Ödüle hak kazanan kuruluş, akademisyenler ve toplam kalite yönetimi uygulayan kuruluşların üst düzey yöneticilerden oluşan ödül jürisi tarafından kararlaştırıldı.

Ulusal Kalite Ödülleri her yıl, Kamu Kuruluşları, İşletmeler ve Sivil Toplum Kuruluşları olmak üzere üç ana kategoride başvuru kabul ediyor. Bu kapsamda 2006 yılı Kamu Kategorisi “Ulusal Kalite Büyük Ödülü” T.C. Sağlık Bakanlığı Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne, “Başarı Ödülü” ise T.C. Bursa Nilüfer Belediyesi’ne Haziran ayında Ankara’ da düzenlenen Kamu Kalite Sempozyumu’nda verildi.

Işık Dikmen

 

 


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next