Castrol’ün Dur-Kalk Endeksi’nin Yeni Sonuçları Açıklandı Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Castrol’ün Dur-Kalk Endeksi’nin yeni sonuçları açıklandı:

İstanbul, Global Dur-Kalk Endeksinde ikinci sırada!

Dünyanın önde gelen madeni yağ üreticilerinden Castrol ile dünyanın lider navigasyon ve lokasyon bazlı ürün/servis sağlayıcısı TomTom işbirliğiyle düzenlenen Global Dur-Kalk Endeksi’nin 2014 sonuçları açıklandı. Geçen yıl endeksin lideri olan İstanbul bir sıra gerileyerek, 32 bin 520 adet sürücü başına yıllık dur-kalk ortalamasıyla Endonezya’nın başkenti Cakarta’nın ardından ikinci oldu.

Castrol için TomTom tarafından, uydu navigasyon sistemlerindeki bilgiyi kullanarak dünya genelinde 36 ülke ve 78 şehirdeki araçlar üzerinde yapılan araştırmaların sonuçlarını içeren ve amacı değişen sürüş koşullarının dünya genelinde araçların motorları üzerinde yarattığı baskıya dikkat çekmek olan “Global Sürüş Endeksi”nin 2014 sonuçları açıklandı. Buna göre 2013’te sürücü başına yıllık 31 bin 200 adetlik dur-kalk ortalamasıyla zirvede yer alan İstanbul, 2014 sonuçlarına göre 32 bin 520 adetlik dur-kalk ortalamasıyla 2. sırada yer aldı.

Bir önceki yıla göre İstanbul’da sürücülerin yılda 1320 kez daha fazla dur-kalk yaptığı dikkat çekerken, Castrol Magnatec Dur-Kalk Endeksinin daha önce 5. sırasında yer alan Cakarta’nın 33 bin 240 adetlik ortalamayla zirveye yerleşmesi ayrıca ön plana çıkıyor. Castrol’ün araştırmasında üçüncü sırayı 30 bin 840 adetlik ortalama dur-kalk sayısıyla Meksiko City, dördüncülüğü 29 bin 880 adetlik dur-kalk ortalamasıyla Surabaya ve beşinciliği ise 29 bin 40 adetlik ortalama ile Saint Petersburg elde etti.

Yoğun saatlerde dur-kalk yüzde 49 artıyor

Dünya çapında büyük metropolleri içeren araştırmanın sonuçlarına göre tüm dünyada özellikle kış mevsimindeki ve yağışlı zamanlardaki dur-kalk ortalamasının arttığına dikkat çekilirken, işe gidiş-geliş saatlerinde ise dur-kalk ortalamasının dünya genelinde yüzde 49 arttığı ortaya çıktı.

Normal bir sürücü yılda 18 bin kez dur-kalk yapıyor!

Yoğun dur-kalk yapılan sürüşlerde araçların motorundaki kritik parçalarda mikroskobik aşınmaların artabildiğine dikkat çeken Castrol’ün araştırmalarına göre normal bir sürücünün yılda 18 bin adede kadar dur-kalk yapabileceği de belirtiliyor. Araştırmanın yapıldığı 78 şehrin 33’ünün 18 bin adet ortalamasının üzerinde olması ise ayrıca ön plana çıkan verilerin başında geliyor.  Bu sonuçlar, dur-kalk kaynaklı motor aşınmasının seviyesini işaret ediyor ve doğru motor yağı seçimi yaparak önlem almanın gerekliliğini gösteriyor. Proje, her pazardaki dur-kalk sürüş seviyesine, trafik yoğunluğuna, kentleşmeye ve kısa yolculuklara dikkat çekiyor.

Castrol MAGNATEC Dur-Kalk Endeksi 2014 (İlk 10 Şehir)

Şehir

Yıllık Ortalama Dur-Kalk Sayısı

Cakarta - Endonezya

33,240

İstanbul - Türkiye

32,520

Meksiko City - Meksika

30,840

Surabaya - Endonezya

29,880

St. Petersburg - Rusya

29,040

Moskova - Rusya

28,680

Roma - İtalya

28,680

Bangkok - Tayland

27,480

Guadalajara - Meksika

24,840

Buenos Aires - Arjantin

23,760

TomTom nedir?

1991’de kurulan TomTom (TOM2) dünyanın lider navigasyon ve lokasyon bazlı ürün ve servis sağlayıcısı. TomTom’un haritaları, trafik bilgisi ve navigasyon teknolojisi, otomotiv navigasyon sistemlerine, mobil cihazlara, web tabanlı uygulamalara ve hükümet ve işletme çözümlerine güç sağlıyor. TomTom ayrıca, portatif navigasyon cihazları, filo yönetim sistemi ve GPS-etkin spor saatler de dâhil kendi lokasyon bazlı ürünlerini tasarlıyor ve üretiyor. Merkezi Amsterdam’da bulunan TomTom’un dünya çapında 4 bin çalışanı bulunuyor ve ürünleri 37’den fazla ülkede alıcı buluyor.

www.tomtom.com  


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next