Toyota’dan “Korna Çalma Huzurumu Çalma” projesi Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Toyota'dan “Korna Çalma Huzurumu Çalma” projesi

Toyota, trafikte gürültü kirliliğine karşı “Korna Çalma Huzurumu Çalma”  sloganıyla bir sosyal sorumluluk projesi başlattı.

Gürültü kirliliğine karşı dikkat çekmek isteyen Toyota, “Korna Çalma Huzurumu Çalma” adlı projeyi hayata geçirdi. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt projeyle ilgili olarak, trafikte gereksiz yere çalınan korna sesinin önüne geçmek istediklerini söyledi.

Korna çalmanın bir kirlilik ve çevre sorunu olduğunu belirten Bozkurt, “Bu kirliliğin önüne geçmek, toplumsal bilinci artırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla uzun soluklu bir sosyal sorumluluk projesi başlatma kararı aldık” dedi.

Ali Haydar Bozkurt, özellikle büyük şehirlerde gereksiz şekilde çalınan her kornanın trafikte büyük bir gürültü oluşturup insanlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını vurgulayarak, şunları kaydetti: "İlk etapta Toyota bayilerine gelen müşterilerimize yönelik çalışmalarda bulunarak farkındalıklarını artırmayı planlıyoruz. Ardından toplumda rol model olan kanaat önderleri, sanatçılar, sporcular, basın mensupları ile sivil toplum kuruluşları, yerel ve mülki idareler ve ilgili bakanlıklarımızla işbirliği yapmayı da hedefliyoruz. Konuyla ilgili olarak temasa geçtiğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin projemize destek olma kararı bizi ayrıca mutlu etti. Uzun vadede de amacımız 25 milyon sürücüye iletişim çalışmalarıyla ulaşmaktır. Bu çevre kirliliğinin önüne geçerek trafikte sakin ve huzurlu bir ortam sağlamak en büyük başarımız olacaktır.”  

#KornaÇalmaHuzurumuÇalma

Proje kapsamında açılan www.kornacalmahuzurumucalma.com sitesinde gereksiz korna kullanımının yarattığı kirliliği ve rahatsızlığı deneyimleme olanağı da sunuluyor ve korna sesinin verdiği rahatsızlık hakkında bilgiler veriliyor.

“Korna çalmakla huzuru çalmanın ne alakası var”diyorsanız, bu metni dikkatle okuyun.

Korna bir ses değil, gürültüdür.Gürültü şehri kirletir; bir nevi çevre kirliliği yaratır.Bu kirlilik; saldırganlık, sinirlilik, yüksek tansiyon,işitme kaybı, uyku bozuklukları gibi pek çok istenmeyen rahatsızlıklara sebep olabilir.Yani korna sesi sadece psikolojik değil,fizyolojik olarak da insan sağlığını etkiler.Korna sesinin gürültü seviyesi 120 desibeldir.Günde 7,5 dakika boyunca bu seviyedeki gürültüye maruz kalmak işitme kaybına yol açabilir.Siz de gereksiz kornadan vazgeçerek bu harekete destek olabilir, gereksiz korna çalanları bulunduğunuz ildeki polis veya jandarma birimlerine bildirebilirsiniz.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next