MARKALARIMIZDAN HABERLER Anasayfa > Basın Bültenleri
Bülten Adı Tarihi
2016 DAKAR ZAFERİ IVECO’NUN 31.03.2016

2016 DAKAR ZAFERİ IVECO’NUN

Eurocargo’nun “2016 Uluslararası Yılın Kamyonu” ve Magelys’in “2016 Uluslararası Yılın Otobüsü” ödüllerinden sonra 2016 Dakar Rallisinde de zafer Iveco’nun oldu

İlk 5’te üç Iveco aracı: Iveco pilotları için olağanüstü sonuçlar

Iveco Powerstar’la yarışan Hollandalı pilot Gerard de Rooy, Dakar tarihinin en zorlu yarışlarından biri olan Dakar 2016’da zafere ulaştı

Torino, 18 Ocak 2016

Iveco, Dakar 2016’nın podyumunu tam anlamıyla fethetti. PETRONAS De Rooy Iveco takımının lideri Gerard De Rooy dünyadaki en çekişmeli yarışlardan olan Dakar’ın 2016 versiyonunu  zaferle tamamladı. De Rooy, 13 etapta gösterdiği olağanüstü sürüş ve navigasyon yetenekleriyle hem kendi performansını hem de Iveco Powerstar’ın performansını kanıtlamış oldu. Iveco bu yıl ilk 10’a beş araç sokarak Dakar’daki en başarılı yılını yaşamış oldu.

Iveco Marka Müdürü Pierre Lahutte, yaptığı açıklamada Uluslararası Yılın Kamyonu ve Uluslararası Yılın Otobüsü ödüllerinin ardından 2016 Dakar Rallisinde kazanılan zaferin Iveco’nun güvenilirliğini kanıtladığını belirterek Gerard De Rooy, Federico Villagra, Anton Van Genugten, Pep Vila ve Ales Loprais ile takımlarına kararlılık ve başarıları için teşekkür etti.

De Rooy, Dakar’da kazandığı ikinci zaferini geçen yıl hayatını kaybeden Belçikalı yardımcı pilot Jurgen Damen’e adadı.

Podyumda 3. sırayı alan Arjantinli Federico Villagra ve Iveco Powerstar’ı, Iveco’nun lider olduğu bu pazarda milyonlarca yerel hayranı tarafından takip edildi.

Trakker’la yarışan Ton Van Genugten ise yarışı 5. olarak tamamladı. Van Genugten kazanma şansına sahip olduğu bir etabı takım liderlerine yardım ettiği için kazanamamış ancak takım ruhunu ispatlamıştı.

Bir diğer Trakker’la yarışan İspanyol Pep Vila, Dakar’da Iveco’yla 6., De Rooy takımıyla 5. yılını tamamladı. Son ana kadar ilk 10’da yer almak için mücadele eden Vila, yarışı 10. olarak tamamladı.

Dakar rallisi Iveco’nun motorlarının performanslarını sergilemek için de harika bir fırsat oldu; yarış için özel olarak FPT Endüstriyel’in İsviçre’deki AR-GE merkezinde tasarlanan ve Fransa’da üretilen Iveco Cursor 13 motorları yarışta yüksek performans ve dayanıklılık ile kendilerini kanıtladılar.

Güney Amerika’da 9,000 kilometrelik güzergâhın kat edildiği Dakar 2016, Iveco kamyonlarının çok yönlülüğü ve sağlamlığını göstermek adına mükemmeldi.

 

FİNAL SIRALAMASI – KAMYONLAR

1. GERARD DE ROOY (NLD), IVECO

Yardımcı pilot: MOI TORRALLARDONA (E)

Teknisyen: DAREK RODEWALD (PL)

2. Mardeev (RUS), Kamaz

3. FEDERICO VILLAGRA (ARG), IVECO

Yardımcı pilot: JORGE PEREZ COMPANC (ARG)

Teknisyen: MEMI ANDRES (ARG)

4. Stacey (NLD), MAN

5. TON VAN GENUGTEN (NLD), IVECO

Yardımcı pilot: ANTON VAN LIMPT (NLD)

Teknisyen: PETER VAN EERD (NLD)

6. De Baar (NDL), Renault Trucks

7. Nikolaev (RUS), Kamaz

8. Valtr (CZE), Tatra

9. Versluis (NLD), MAN 3

10. PEP VILA (E), IVECO

Yardımcı pilot: XAVI COLOME ROQUETA (E)

Teknisyen: MARC TORRES SALA (E)

11. Ardavichus (KAZ), Tatra

12. Van del Heuvel (NDL), Scania

5. Etapta Elendi:

ALES LOPRAIS (CZ)

Yardımcı pilot: FERRAN ALCAYNA MARCO (E)

Teknisyen: BERNARDUS DER KINDEREN (NL)

 

Iveco

Iveco, CNH Endüstriyel N.V.’nin bir markası olarak New York Borsası’nda (NYSE: CNHI) ve Borsa Italiana Mercato Telematico Azionario’da (MI: CNHI) Yatırım Ürünleri konusunda dünya liderlerinden biridir. Iveco, geniş bir yelpazede hafif, orta ve ağır ticarî araçlar, off-road kamyonlar ve off-road gibi görevler için araçlar tasarlar, üretir ve satışını gerçekleştirir.

Markanın geniş ürün yelpazesi, 3-7 tonluk araç segmentinde Daily, 6-19 ton segmentinde Eurocargo, 16 ton üzerinde ise Trakker (off-road görevler için) ve Stralis’ten oluşur. Ek olarak Iveco’nun Astra markası maden ve inşaat sahaları için sabit ve belden kırmalı damperli kamyonlar ve özel araçlar üretir.

Iveco’da küresel olarak yaklaşık 21 bin kişi çalışmaktadır. Şirket, Avrupa, Asya, Afrika, Okyanusya ve Latin Amerika’da yer alan 7 ülkede son teknoloji ile üretim gerçekleştirmektedir. 160’tan fazla ülkede 4,200 satış ve servis noktasıyla Iveco, araçlarına sunduğu teknik desteği garanti eder.

Iveco hakkında daha fazla bilgi için: www.iveco.com 

CNH Endüstriyel hakkında daha fazla bilgi için: www.cnhindustrial.com