Castrol Doğu Avrupa Bölgesi Satış Direktörü Ömer Dormen Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

Castrol Doğu Avrupa Bölgesi Satış Direktörü Ömer Dormen  

“Castrol Global, 15 yılda 15 üst düzey yöneticiyi Castrol Türkiye’den seçti”

112 yıllık bir başarı öyküsüne sahip olan Castrol, hem Türkiye’de hem de dünyada ekonomiye değer katmaya devam ediyor. Castrol Türkiye’nin, Castrol dünyasının parlayan yıldızı olduğunu ve Türk yöneticilerin global Castrol’de bir adım öne çıktığını söyleyen Castrol Doğu Avrupa Bölgesi Satış Direktörü Ömer Dormen, Castrol Türkiye’nin, dünya pazarındaki yerini ve Castrol Türkiye’de çalışanlara nasıl fırsatlar sunulduğunu anlattı.

Castrol Türkiye, global Castrol içinde nasıl bir konuma sahip?

Castrol Türkiye, son birkaç yılın Castrol dünyasının parlayan yıldızı. Sadece gösterdiği büyüme ve elde ettiği sonuçlar açısından değil, birçok konuda örnek model olması nedeniyle diğer ülkeler tarafından takip edilen bir konuma geldi.

Yıllar önce Castrol Türkiye’nin vizyonunu, bir “mükemmeliyet merkezi” olması üzerine kurgulamıştık. Ne mutlu bize ki, şu anda geldiğimiz noktada, Türkiye’de üretilen Castrol yağları, Avrupa’ya, Rusya’ya ve Asya’da birçok ülkeye ihraç ediliyor. Castrol Türkiye’nin geliştirdiği satış ve pazarlama fikirleri, projeleri Avrupa’da ve dünyada birçok ülke tarafından uygulamaya konuluyor. Castrol Türkiye’yi daha yakından tanımak, kurduğumuz sistemleri anlamak için sürekli yurt dışından ziyaretçilerimiz geliyor, Türkiye’den arkadaşlarımız yurt dışına toplantılara ve projelere davet ediliyorlar.

Son iki yıldır yapılan Castrol Global Konferansı’nda, Castrol Türkiye özel bölümü yer alıyor, Castrol’ün üst düzey yöneticilerine Türkiye’nin başarısı ve nedenleri anlatılıyor. Avrupa ve Afrika Bölgesi Konferansı’nda, Castrol Türkiye takımı hem bir sunum yaptı hem de “2013’ün En Başarılı Ülkesi” ödülünü kazanmayı başardı.

Türk yöneticiler Castrol’de nasıl ön plana çıkıyor?

Türk yöneticileri, gerek aldıkları eğitim, gerek yetiştikleri kültür, gerek çalışkanlıkları ve hırslarıyla bir adım öne çıkıyor. Buna bir de yaratıcılık, pratik zeka ve krizlere olan bağışıklığı eklediğiniz zaman, hiç birşeyden yılmayan, sorun çözen ve etrafına pozitif enerji veren bir yönetici profilinden bahsediyoruz.  Son 15 yıl içinde Castrol Türkiye, Castrol dünyasına 15 kadar erkek-kadın yönetici ihraç etti. İngiltere, Almanya, Belçika gibi çeşitli ülkelerde, satış, pazarlama, üretim, finans gibi çok değişik bölümlerde çalışan üst düzey arkadaşlarımız ile birlikte, Türkiye üssünden büyük bir bölgeyi yöneten arkadaşlarımız da var.

Mesela Castrol Türkiye Ülke Müdürü Kerim Kermen, aynı zamandaTürkiye üzerinden Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan,  Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yer aldığı 8 ülkeyi yönetiyor.

Castrol’de “yetenek yönetimi” adına neler yapılıyor? Çalışanlara bu konuda nasıl fırsatlar sunuluyor?

Castrol’ün şirket kültürü, yetenek yönetimine çok önem veriyor ve genç yeteneklerin gelişmesine fırsat veriyor.  Her yıl çeşitli ülkelerden tespit edilen geleceğin yöneticilerini özel bir gelişim programına tabi tutuluyor, o gençlere, üst düzey yöneticilerin mentorluk yapması sağlanıyor. Yani Türkiye’de sadece yağ üretmiyoruz aynı zamanda uluslararası düzeyde beyinleri iş dünyasına kazandırıyoruz ve kazandırmaya devam edeceğiz. Böylece Türkiye’nin uluslarası şirketler için bir yetenek kaynağı olarak kabul edilmesine de katkıda bulunduğumuzu düşünüyoruz.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next