Autoshow 2010 Ana Sayfa > Seçtiğiniz Site Kısmı > 

13. Uluslararası İstanbul Otomobil Fuarı Auto Show 2010

CNR Expo Fuar Merkezi'nde Uluslararası Motorlu Taşıt Üreticileri Derneği (OICA) akreditasyonuyla İstanbul Fuarcılık tarafından Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) desteğiyle iki yılda bir gerçekleştirilen Auto Show 29 Ekim - 7 Kasım 2010 tarihleri arasında otomobil tutkunlarının yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.
   
 
"13. Uluslararası İstanbul Otomobil Fuarı Auto Show 2010'' 200'ün üzerinde firmanın katılımıyla İstanbul'da yoğun ilgiyle gerçekleştirildi.
 

 

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Otomotiv Distribütörler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar, elektrikli araçların desteklenmesinin çevreye uyumlu teknolojilerin gelişmesini sağlayacağını belirterek, ''Ancak, sadece elektrikli araçlar değil, düşük emisyon oranına sahip tüm araçlar desteklenmelidir'' dedi. Mustafa Bayraktar, İstanbul'un 2010 Kültür Başkenti olmasıyla bu yıl daha da anlam kazanan İstanbul Auto Show'un, 43 markanın katılımıyla, 40 bin metrekare net alanda gerçekleşen görsel bir şölene dönüştüğünü de sözlerine ekledi.

1996'dan Bu Yana Toplam 54 Fuar...

Bayraktar, hedefi otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlamak olan ODD'nin, otomobilleri geniş kitlelerle buluşturmak üzere başlattığı fuar geleneğinin 1996'dan bu yana düzenlenen 54 fuarda, 5,5 milyonu aşkın ziyaretçiyi, sektördeki son teknolojik ürün ve uygulamalarla biraraya getirme fırsatı sunduğunu anlattı.
 

Tüketiciye, sektördeki tüm gelişmeleri bütüncül bir yapıda izleme imkanını tanıyan fuarın, tüm nitelikleriyle otomotiv sektörünün en önemli itici güçlerinden birisi haline geldiğine işaret eden Bayraktar, bu yıl fuarda önceliklerinin aileler olduğunu kaydetti.

Bayraktar, otomobil satın alma kararında kadınların ve çocukların ne kadar etkin birer güç olduğunu herkesin bildiğine değinerek, bunun yanında kadın otomobil sahipliği oranının da her yıl katlanarak arttığının da istatistiksel olarak ortada olduğunu bildirdi.

Buna karşın, fuarın kadın ziyaretçi oranının % 10'un altında olduğunu vurgulayan Bayraktar, ''Dolayısıyla biz de bu yıl ailelerin birlikte güzel bir gün geçirebilecekleri bir ortam hazırladık. Özellikle hafta sonu ailelerin günlerini alışveriş merkezlerinde değil, fuar alanında geçirmelerine önem verdik'' dedi.

Otomotiv pazarı beklenenin üzerinde gerçekleşiyor

2010 yılını otomotiv pazarının genel beklentilerin üzerinde tamamlanmak üzere olduğunu bildiren Bayraktar, şunları söyledi: "Geçen yıl uygulanan ÖTV indiriminin kaldırılmasından sonra, üretici ve distribütörlerin fedakarlıkları, Euro kurunun seviyesi ve faiz oranlarının düşük seviyede kalması, otomobil sahipliğini nispeten ucuzlattı. Böylece, 2010 yılının ilk 9 ayında toplam pazar 465 bin 178 adede ulaştı. Bu % 11'lik bir artış. Sektörümüzün, 2010 yılının ilk 9 ayında kaydettiği bu % 11'lik artış, global ölçüde aslında çok yüksek bir büyüme sayılmaz. Saygın araştırma kuruluşu J.D. Power'ın verilerine göre, bu oran Amerika pazarında % 11 , Rusya pazarında % 24, Çin pazarında % 25, Hindistan'da % 30. Kısacası Türkiye, dünya ortalamasına yakın fakat gelişmekte olan ülkelerin gerisinde performans sergiliyor.''
 

   

 
Bayraktar, sektörün top yekun büyümesi için, iç pazarın gelişmesinin şart olduğunu, ancak, böylelikle üretimin artmasının mümkün olduğunu dile getirdi.
 

Otomobildeki vergi yükü çok ağır

İç pazarın büyümesi için atılması gereken adımların başında vergi uygulamalarında iyileştirmelerin geldiğini ifade eden Bayraktar, otomotiv sektörünün Türkiye'nin toplam vergi gelirlerinin 4'te 1'inden fazlasını karşıladığını, Türkiye'nin, otomobil satışında uygulanan toplam vergi yüküyle, Danimarka'nın ardından Avrupa'da ikinci konumda bulunduğunu anlattı.

Bayraktar, Türkiye'nin, ülkelerin satın alma güçlerinin hesaba katıldığında Avrupa'nın vergi yükü en ağır ülkesi olduğunu bildirdi.

ODD olarak, sektörün sorunlarına çözümler üretebilmek amacıyla, saygın otoriteler ve akademisyenlerle bir araya gelerek yaptıkları çalışmanın Türkiye'de tüketicilerin gelirlerinin her yıl % 10 oranında artmaması halinde, araç satışının ciddi oranda yükselmesinin mümkün olmadığını ortaya koyduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti: ''Avrupa'da çevreye duyarlı motorlara vergi indirimi sağlanıyor.
 
 
 
Türkiye'de ise tam aksine, yaşlı araçlara daha az vergi uygulanıyor. Bu vergi politikasının da etkisiyle, Türkiye'nin araç parkının yüzde 35'ini 16 yaş ve üzerindeki araçlar oluşturuyor. Bir anlamda, çevreye duyarlı, daha modern araç kullanan tüketiciler yüksek vergi ödeyerek, çevreye daha çok zarar veren araçların sürücülerini finanse ediyorlar.

Hurda teşviki çıkmalı

Türkiye'nin çevre konusundaki uluslararası taahhütlerini yerine getirebilmesi için, araç parkının gençleştirilmesi yönünde adımlar atması gerekiyor. Konunun can güvenliği kısmı da ayrı bir gündem maddesi. Üstelik, yaşlı araçların trafikten çıkarılmasına yönelik hurda araç teşviki, otomotiv sektörüne de canlılık getirecektir. Hurda teşvikinin uygulandığı 2003-2004 yıllarında, ayda 20 bin araç trafikten çıkarılırken, teşvik kalktığında bu sayı 2 binin altına düştü. Daha önce de sıklıkla tekrarladığım gibi, bir otomobilin ömrünü tamamlama süresinin ve biçiminin belirlenmesi gerekiyor.''

Çevre dostu araçlar desteklenmelidir

Bayraktar, daha az karbon salınımı üreten araçların vergi yoluyla teşvik edilmesinin, çevre dostu teknolojilerin yaygınlaştırılmasını, belli yaşın üzerindeki araçların trafikten çıkarılmasını, toplumsal bilincin yaygınlaştırılmasını da cazip kılacağını dile getirerek, ''Bu bağlamda, elektrikli araçların desteklenmesi, elbette çevreye uyumlu teknolojilerin gelişmesini sağlayacaktır. Ancak, sadece elektrikli araçlar değil, düşük emisyon oranına sahip tüm araçlar desteklenmelidir'' dedi.
 
Alfa Romeo 33 Stradale
 
2010 yılında 100. yaşını kutlayan Alfa Romeo'nun yarışçı geçmişini yansıtan ve dünyada sadece 18 adet bulunan ve bir otomobil klasiği olan ''Alfa Romeo 33 Stradale'', İstanbul Auto Show kapsamında Alfa Romeo standında sergilendi.
 
James Bond'un aracı Aston Martin
 
Borusan Otomotiv'in distribütörlüğünü üstlendiği Aston Martin, fuarda V8 Vantage Coupe, V8 Vantage Roadster, DB9 Coupe, DBS Coupe ve Rapide modelleriyle yer aldı.
 
A7'i İbrahim Kutluay tanıttı
 
Doğuş Otomotiv-Audi Genel Müdürü Gino Bottaro, fuarda özellikle tüketicilerle ilk kez buluşturdukları modellerin büyük ilgi gördüğünü belirterek, "Audi A7 modelimizin Türkiye lansmanını eski Milli Basketbolcularımızdan İbrahim Kutluay'la birlikte yaptıklarını belirtti.
 
Bentley Mulsanne

Bentley Motors, İstanbul Auto Show'da yeni amiral gemisi Bentley Mulsanne ve tarihinin 'en hızlı ve en güçlü' modeli olan Continental Supersports Convertible'ı sergileyerek otomobil tutkunlarının karşısına çıktı.

Yenilenen BMW X3
 
Markanın Türkiye distribütörü Borusan Otomotiv, Autoshow'da 25 adet BMW marka otomobil sergiledi. Sergilenen modeller arasında en önemli yeri Yeni BMW X3 alırken, çevreci otomobillerin yanı sıra, güvenlik özellikleri ile öne çıkan zırhlı otomobillere de yer verildi. Yeni BMW X3, ilk kez Autoshow'da Türk tüketicisi ile buluştu.
 
Chery'den 11 yeni model

Chery, İstanbul Autoshow 2010 Fuarı'nda 11 yeni modelini görücüye çıkardı. Fuarda Tiggo 5,Tiggo 1, Riich, Niche Lux, Niche, Niche Hybrid, Tiggo XL, Chance, Fulwin ve Boss gibi en yeni modeller tanıtıldı.

Chevrolet Epica

Chevrolet Cruze, Dünya Binek Otomobilleri Şampiyonası'nda yarışan Cruze WTCC modeli, 4x4 SUV Chevrolet Captiva, Chevrolet Spark ve 2010 yılında büyük bir ilgi gören Chevrolet Epica da fuarda ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Timsah logolu Citroen Lacoste
 
“Creative Technologie” imzasıyla ön plana çıkan Citroen, İstanbul Autoshow'da yepyeni modelleriyle yerini aldı. Fuarda; merakla beklenen yeni C4 ve 2011 yılının ikinci çeyreğinde Türkiye'de satışa sunulması planlanan DS serisinin ikinci üyesi DS4'ü ilk kez vitrine çıkaran Citroen, ayrıca elektrikli modeli C-Zero, yarış tutkunlarına yönelik DS3 WRC ve timsah logolu Citroen Lacoste konseptiyle beğeni topladı.
 
Dacia fabrika çıkışlı LPG'li
 
Dacia standının bu sene 2 yıldızı oldu. Bunlardan biri geçtiğimiz Nisan ayında lansmanı yapılan ve özellikle SUV segmentindeki Duster, diğeri ise fabrika çıkışlı Logan LPG. Dacia, Ekim 2010 itibariyle Sandero, Logan ve Logan MCV 7 kişilik modellerinde fabrika çıkışlı orijinal LPG seçeneği sunmaya başlamıştı. Landi renzo ile yapılan iş birliği sonucunda Dacia modelleri için özel olarak geliştirilen LPG kitleri Romanya'daki fabrikada direkt olarak araçlara takılıyor.
 
Ferrari Avrupa'da ilk kez Türkiye'de
 
İtalyan markanın gelmiş geçmiş en hızlı yol otomobili unvanına sahip Ferrari 599 GTO modeli, Avrupa kıtasında ilk kez 2010 Autoshow Fuarı'nda sergilendi. Ferrari'nin F1'deki tecrübesini ve teknolojik birikimini tek bir çatı altında toplanmasını yansıtan Ferrari 599 GTO, 670 bg güç ve 620 Nm tork üreten V12 motoru ve 1495 kg'lik ağırlığı sayesinde ulaştığı 335 km/s'nin üzerindeki son hız değeriyle dikkat çekiyor.
Fiat Doblo EV'in dünya lansmanı gerçekleşti
 
“Yılın Hafif Ticari Aracı” seçilen Fiat Doblo'nun Tofaş mühendisleri tarafından 2 ay gibi kısa bir sürede geliştirilerek ilk olarak Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün tarafından test edilen elektrikli versiyonu olan Fiat Doblo EV'nin dünya lansmanı, ilk kez 2010 İstanbul Autoshow Fuarı'nda gerçekleşti. Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Tofaş CEO'su Ali Pandır ve Fiat Marka Direktörü Okan Baş'ın katılımıyla fuarda tanıtıldı.
 
6 yeni model, 17 yeni teknoloji ve 8 yeni motor

Ford Otosan, Autoshow'da yeni teknolojilerle donatılan Yeni C-MAX, Yeni Grand C-MAX, Yeni Mondeo, Yeni S-MAX, Yeni Galaxy ve Yeni Focus'u, Türkiye'de ilk kez otomobil tutkunlarının beğenisine sundu. Fuarda bir konuşma yapan Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Fordshow'da sergilenen her yeni model ve teknolojinin Ford'un “One Ford” stratejisindeki global vizyonunun en iyi göstergesi olduğunu söyledi.

Geely 7 modelle yer aldı
 
Anadolu Grubu çatısı altında ülkemizde satışa sunulan Geely'nin fuarda 7 modelini sergiledi. Geely ürün gamında yer alan B segment Echo, C segment Familia, FC ve Emgrand EC 7 modelleri, Geely standında sergilenen modeller olarak göze çarptı. Geely standında Türk tüketicisiyle ilk kez buluşacak olan model ise Emgrand EC 7 modelinin hatchback versiyonu oldu. Ülkemizde Geely ürün gamına 2011 yılı ikinci yarısında eklenecek olan Emgrand EC 7 hatchback, 1,6 litre benzinli motor seçeneği ile satışa sunulacak.
 
Honda CR-Z Hibrid

11 araç ve 2 motosiklet ile yerini alan olan Honda'nın, ilk kez Detroit Otomobil Fuarı'nda tanıtımını yaptığı Honda CR-Z Spor Hibrid Coupe modeli de Türkiye'de ilk kez sergilendi. İnsansı robot ASIMO da ziyaretçileri karşıladı.

Hyundai'nin yıldızları fuarla birlikte satışta
 
Hyundai'nin Eylül ayı sonunda yapılan Paris Otomobil Fuarı'nda ilk kez dünyaya tanıttığı ix20 ve Avrupa için özel versiyonu geliştirilen Genesis Coupe, hiç vakit kaybetmeden İstanbul Auto Show 2010'da da Türk tüketicileriyle buluştu ve iki araç da fuarla birlikte satışa sunuldu.
 
Yeni M'i Nakamura tanıttı
 
Geçtiğimiz yıl Türkiye'de satışa sunulan Infiniti, Autoshow'da ilk kez yer alıyor. Infiniti'nin fuardaki yıldızı ise yeni M serisi oldu. Fuarın Infiniti adına sürpriz konuğu ise markanın tasarımcısı Shiro Nakamura. Nakamura fuarın basın gününde stantta yer alarak Infiniti M'in lansmanını gerçekleştirdi. Sedan karosere sahip olmasına karşın son derece sportif bir görünümü olan yeni M serisi Avrupa'daki sedan sınıfını hem iç ve dış tasarım olarak hem de sürüş performansı açısından daha üst bir seviyeye çıkartıyor.
 
Jaguar XJ
 
Jaguar, Autoshow fuarında XKR, XF ve yeni XJ modelleri ile yer aldı. Jaguar fuarda ilk kez sergileyeceği XJ ile son model lüks spor araba anlayışını yeniden şekillendirmeyi hedefliyor. Yeni XK ve XF modellerinin başarısı üzerine kurulmuş olan yepyeni XJ modelinin piyasaya sürülmesi, yeniden hayata gelen Jaguar markası için bir dönüm noktası niteliği taşıyor.
 
Kia, yeni modellerini 'Symfomania' ile tanıttı

Kia da, birbirinden çekici 16 otomobilini sergilerken, standını ziyaret eden otomobilseverler için özel bir şovda sundu. Dünyaca Ünlü Symfomania Grubu, Kia standında, bir müzik ziyafeti yaşattılar.

Lamborghini Gallardo LP 570 – 4 Superleggera
 
‘Daha fazla güç, daha az ağırlık, çevreci' özellikleriyle öne çıkan Gallardo LP 570 – 4 Superleggera'yı tüketicilerle buluşturdu.
 
Lancia Hard Black göz doldurdu
 
İstanbul Auto Show'da Lancia Delta Hard Black, Lancia Delta 1.8 200 HP Otomatikve Lancia Ypsilon 1.3 75 HP Multijet Otomatik gibi modelleri yer aldı.
 
 
Range Rover Evoque geliyor
 
Borusan Otomotiv'in distribütörlüğünü yaptığı Land Rover, Autoshow fuarında Freelander 2, Discovery 4, Range Rover Sport, Range Rover ve Range Rover Evoque modelleriyle yer aldı.
 
Maserati'den fuara 3 model
 
TOFAŞ çatısı altında Ferrari ve Maserati markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürüten FerMas, fuar kapsamında 3 Maserati modelini sergiledi.
Türk imzalı Mazda
 
Mazda'nın safkan sürüş keyfi için Türk tasarımcı Hasip Girgin tarafından tasarlanan “süper hafif” özel gösteri aracı Mazda MX-5 Superlight Versiyonu, Paris'ten sonra ilk kez İstanbul Auto Show'da sergilendi.
 
Mercedes-Benz, Paris'ten sonra İstanbul'da

Mercedes-Benz, Autoshow 2010'da toplam 19 model sergiledi Mercedes standının yıldızları ise Türkiye'de ilk kez sergilenecek CLS, F 800 ve SLS AMG modelleri oldu. Dört kapılı coupe tasarımının öncüsü olan Mercedes CLS, ikinci nesli ile Paris fuarından sonra Autoshow'da izleyicilere sunuldu.

 
MINI'den elektrikli model

MINI'nin fuarda Türk tüketicilerinin beğenisine sunduğu elektrikli modeli MINI E, gücünü yüksek performanslı, yeniden şarj edilebilir lityum-iyon akü tarafından beslenen 150kW (204 beygir) elektrikli motordan alıyor.

 
Mitsubishi ASX

Temsa'nın temsilciliğindeki Mitsubishi Motors, Crossover segmentindeki güçlü temsilcisi ASX'in lansmanını da gerçekleştirdiği İstanbul Autoshow 2010'da, otomotiv tutkunlarına yüzde 100 elektrikli aracı i-MiEV'i de ilk kez tanıttı.

Nissan yeni modellerini tanıttı

Nissan Otomotiv A.Ş. Kasım ayında satışa sunulacak Juke, Yeni Micra, Yeni X-Trail ve 2011 yılının başında satışına başlamayı planladığı 3.0 V6 dizel Navara modellerini Nissan Motor Başkan Yardımcısı(Corporate Vice President) Gilles Normand'ın katıldığı toplantıda tanıttı.

Opel, Türkiye'deki 20'nci yılını 4 yeni modelle kutladı
 
Opel, Türkiye'deki 20'inci yılını Autoshow fuarında kutladı. Opel Avrupa Başkan Yardımcısı Alain Visser ve diğer üst düzey Opel yetkilileri Andy Dunstan, Thomas Owsianski ve Keith Ward'ın da katıldığı kutlamalar kapsamında fuarda Türk otomobilseverler Opel standında bir çok yeni model görme fırsatı buldu.
 
200'üncü yaşını yeni marka kimliğiyle fuarda kutladı

Peugeot, Autoshow fuarındaki standında “Motion & Emotion” olarak ifade edilen yeni marka kimliğini gözler önüne sererek, kuruluşunun 200'üncü yıldönümünü İstanbul'da kutladı. Peugeot, fuarda yeni büyük aile modeli 508'i Paris'te düzenlenen dünya prömiyerinin ardından ilk defa uluslararası bir pazarda sergiledi.

 
Porsche GT3 İstanbul'a yarışmaya geldi

6-7 Kasım'da İstanbul Park'ta yapılacak final ayağıyla sona eren Porsche GT3 Cup Challenge Eastern Europe'da mücadele eden GT3 Cup aracı fuarda sergilendi.

Proton'dan bölge prömiyeri

Ulu Motor- Proton, 2010 yılı Uluslararası İstanbul Autoshow Fuarı'nda dünyadaki 25'inci yılı kutlaması nedeniyle bir Avrupa, Ortadoğu bölge prömiyeri yaptı.

 
Fluence ve Renault Latitude
Türkiye ilk gösterimleri gerçekleşti...
Türkiye'de Şubat 2011'de ticarileştirilecek olan Renault'nun yeni orta üst sınıf sedanı Latitude ve Nisan 2011'de Türkiye'de satışa sunulacak, göz kamaştıran tasarımı ile Mégane Coupé Cabriolet Autoshow 2010'da ilk kez Türk tüketiciyle buluştu.
 
Seat Ibiza Sportourer
 
Seat Türkiye lansmanını yaptığı Ibiza Sportourer İstanbul Auto Show'da ailelerin ilgi odağı oldu. Ibiza Sportourer ile birlikte Seat Alhambra'nın Türkiye lansmanını da gerçekleştirdi.
 
Skoda, fuarda 2011'i motor yılı ilan etti

2010 yılında tüm modellerinin yüzlerini yenileyen Skoda, Autoshow 2010'da sergilediği yeni motor seçenekleri ile 2011'de motor teknolojilerini yenileyeceğinin sinyalini veriyor. Fuarda Türkiye pazarına yeni sunduğu Superb'in, 1.6 TDI ve Superb Combi modellerinin tanıtımını gerçekleştiren Skoda, ayrıca çeşitli motor ve donanım özelliklerine sahip Octavia, Superb, Fabia, Roomster ve YETI'nin farklı modellerinden oluşan 17 araç sergiledi.

 
Yeni Smart Fortwo

Smart Fortwo, pazara sunulduğu günden beri küçük ölçüleri, sunduğu etkin güvenlik önlemleri ve işlevselliği ile kısa sürede bir yaşam tarzının sembolü, sıradışı ve yeniliklere açık insanların tercih ettikleri bir otomobil olma özelliğini koruyor.

Ssanyong'dan yeni SUV modeli

Ssangyong'un Türkiye lansmanını Autoshow'un ilk gününde özel bir organizasyonla yaptığı yeni SUV modeli Korando, otomobil tutkunlarının beğenisine sunuldu. Korando'nun Türkiye'de satışları Kasım ayından itibaren gerçekleşecek.

Subaru WRX STI ve Legacy SW

Subaru'nun yeni WRX STI Sedan'ı ile güvenliğin konforla buluştuğu Legacy'nin Station Wagon (SW) modeli 2010 İstanbul Auto Show'da gün ışığına çıktı.

 
Yeni Swift, 2011 yılı başında geliyor

Fuarda sergilenen modelleri arasında yer alan “Yeni Swift” Suzuki standının yıldızı oldu. İlk kez 1983 yılında Avupada satışa çıkan Swift'in, geçirdiği 27 yıl ardından halen en çok ilgi gören modellerin başında yer alıyor. Yeni Swift, 2011 yılı başında 1.2 litre motor seçeneği ile Türkiyede satışa sunulacak.

 
Toyota iki ayrı salonda yer aldı

Toyota, İstanbul Autoshow kapsamında iki ayrı salonda yer aldı. 4'üncü salonda yer alan standında pazarda satışa sunulan modellerinin yanısıra küçük MPV sınıfının yeni gözdesi olmaya aday Verso-S modelini, hibrid ve şarj edilebilir hibrid araçlarını ve küçük modeli iQ'yu sergiledi.

 
VW'den yeni Passat

Volkswagen, Autoshow fuarında yeni Passat ve Polo GTI'nin Türkiye lansmanını yaparken, yeni Jetta'yı da ilk kez Türk tüketicilerin beğenisine sundu.

Volvo'dan yeni modeller

Volvo Car Türkiye, 13. Auto Show 2010 Fuarı'nda İskandinav tasarımı ve dinamizmini bir araya getiren, üstün teknoloji ürünü yeni modelleriyle göz kamaştırdı.


Lütfen Tüm Üyelerimiz için Tıklayınız >
prev
next